Изпрати стари снимки от Видин и областта

Допълнително земеделско училище

История - Белогрaдчик

Учениците от Допълнителното земеделско училищеВ Царство България гимназиалното образование е елитарно. То се организира в два цикъла: Първи цикъл - IV - VI клас и Втори цикъл - VII - VIII клас. В първия цикъл се постъпва след завършена прогимназия (III клас) и изпит. В Белоградчик и Кула има Непълни смесени гимназии, които подготвят учениците в първия цикъл. Във втория цикъл се постъпва след приемен изпит. В нашия край следването в този цикъл става в Мъжката гимназия "Цар Симеон Велики" във Видин и Девическата гимназия "Антим I" във Видин. Само завършилите пълния гимназиален курс имат право да продължат образованието си в Университета и другите висши училища.
Има и други училища с практическа насоченост за ученици, които не могат или не искат да следват в гимназиите. Те, обаче, не дават средно образование на възпитаниците си. Това са различни профилирани стопански училища. В Белоградчик такова е Промишленото училище, което е подготвяло дърводелци, а в по-късен етап е имало и отдел по каменоделство и шивашки отдел. Промишленото училише беше в бивша казарма в центъра на града - там, където сега е хотел "Скалите", близо до Младежкия дом.
На 15 септември 1933 г. в близкото с. Александрово е отворило врати Допълнителното земеделско училише, към Министерството на замеделието, с директор Стефан Духовников, агроном от София. Селската обшина в това белоградчишко село е дарило в м. "Дандара" обширно място, където училишето е създало голяма овощна градина с ябълкови дървета от сорта "Александър", който тук наричат "Агрономки". Тази образцова овощна градина в годините на комунизма е изсечена и мястото сега е запустяло.
Учениците от Допълнителното земеделско училище, главно момичета с завършена прогимназия, са изучавали земеделие, лозарство, овощарство, кошничарство, плетиво, готварство и културно обслужване на гости.
Ето една снимка на ученички от това училише с две от техните учителки. Снимката е от 1937 г. Едната от учителките навярно е Здравка Кортенска, от с. Долна Диканя, Дупнищко. За запознаване с модерното земеделие за учениците са организирани различни учебни екскурзии - в с. Кабиюк, Шуменско (коневъдство), панаира в Пловдив и др. Любопитен факт е, че учителят по кошничарство е изплел каретата на царското семейство в София.

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин