Допълнително земеделско училище
История -
Белогрaдчик
Петък, 16 Март 2012 23:00
Написано от ivailo

В Царство България гимназиалното образование е елитарно. То се организира в два цикъла: Първи цикъл - IV - VI клас и Втори цикъл - VII - VIII клас. В първия цикъл се постъпва след завършена прогимназия (III клас) и изпит. В Белоградчик и Кула има Непълни смесени гимназии, които подготвят учениците в първия цикъл. Във втория цикъл се постъпва след приемен изпит. В нашия край следването в този цикъл става в Мъжката гимназия "Цар Симеон Велики" във Видин и Девическата гимназия "Антим I" във Видин. Само завършилите пълния гимназиален курс имат право да продължат образованието си в Университета и другите висши училища.
Има и други училища с практическа насоченост за ученици, които не могат или не искат да следват в гимназиите. Те, обаче, не дават средно образование на възпитаниците си. Това са различни профилирани стопански училища. В Белоградчик такова е Промишленото училище, което е подготвяло дърводелци, а в по-късен етап е имало и отдел по каменоделство и шивашки отдел. Промишленото училише беше в бивша казарма в центъра на града - там, където сега е хотел "Скалите", близо до Младежкия дом.
На 15 септември 1933 г. в близкото с. Александрово е отворило врати Допълнителното земеделско училише, към Министерството на замеделието, с директор Стефан Духовников, агроном от София. Селската обшина в това белоградчишко село е дарило в м. "Дандара" обширно място, където училишето е създало голяма овощна градина с ябълкови дървета от сорта "Александър", който тук наричат "Агрономки". Тази образцова овощна градина в годините на комунизма е изсечена и мястото сега е запустяло.
Учениците от Допълнителното земеделско училище, главно момичета с завършена прогимназия, са изучавали земеделие, лозарство, овощарство, кошничарство, плетиво, готварство и културно обслужване на гости.
Ето една снимка на ученички от това училише с две от техните учителки. Снимката е от 1937 г. Едната от учителките навярно е Здравка Кортенска, от с. Долна Диканя, Дупнищко. За запознаване с модерното земеделие за учениците са организирани различни учебни екскурзии - в с. Кабиюк, Шуменско (коневъдство), панаира в Пловдив и др. Любопитен факт е, че учителят по кошничарство е изплел каретата на царското семейство в София.