Изпрати стари снимки от Видин и областта

Самбо джудо борба

История - История на спорта във Видинско

История на Самбото във Видин

През 1973г. роденият във Видинското село Гъмзово Любомир Лападатов, тогава състезател на ЦСКА получава тежка контузия. Докато трае възстановяването му, той решава да се върне в родния си край и да опита да създаде нов харесван от младите спорт - САМБО, и работата потръгва. Първото състезание на младия треньор е републиканския шампионат за мъже през следващата година. Въпреки неопитността си видинският отбор св връща с медал, печели го ученика Пламен Петров, което по своеобразен начин определя и бъдещето му в този спорт. По това време треньорски курсове завършва Любомир Гешев, който в продължение на повече от 10 години ръководи самбото във Видин състезатели като Васил Иванов, Тони Ангелов, Венци Станев.

През 1980г. Пламен Петров завършва ВИФ и се завръща във Видин, две години по-късно юношите му печелят на републиканското първенство 5 златни, 3 сребърни и 2 бронзови медала. Това е основата на качествен отбор, който по-късно извоюва за България 39 медала от Световни първенства и Европейски първенства. Тук израстват двукратният световен и европейски шампион Васил Соколов, световният шампион Ивайло Тодоров, световният първенец за младежи Бисер Николов, носителите на медали Живко Шалваров и Никола Филипов. Ва най-новата история на клуба медали от Европейски и световни първенства печели и европейската шампионка за жени Габриела Кирилова, европейска шампионка за девойки Глория Василева, Световен първенец за юноши Сашо Янев, бронзовата медалиска от Европейско първенство Теодора Йотова и носители на медали от Европейско първенство за юноши и младежи братята Милен и Димитър Милчеви.

от 1987 (Милано) до 2007г. (Сомбор)

мъже - 19

младежи - 12

Юноши 18г. - 6

жени - 4

девойки 20г. - 2

девойки 18г. - 4

общо 47 медала от Световни и европейски първенства

 

1 - Васил Соколов - 74кг категория мъже

1м - СП 1987г. - Милано Италия

1м - СП 1989г. Иист Хановър (Ню Джърси)

3м - СП 1990г. Москва (Русия)

3м - СП 1991г. Монреал (Канада)

1м - ЕП 1989г. Хърнбей (Англия)

2м - ЕП 1991г. Телавив (Израел)

 

2 - Никола Филипов - 82кг категория мъже

2м -СП - 1989г. Иист хановер(Англия)

3м -СП - 1990г. Москва (Русия)

3м -СП - 1991г. Монреал (Канада)

2м -СП - 1995г. София (България)

2м -ЕП - 1989г. Хърнбей (Англия)

3м -ЕП - 1991г. Телавив (Израел)

 

3 - Бисер Николов 74кг категория мъже

1м - СП 1987г. - Милано Италия -младежи

2м - СП 1988г. - Монреал (Канада) мъже

2м - СП 1988г. - Монреал (Канада) - младеци

5м - ЕП 1991г. - Телавив (Израел) - мъже

 

4 - Ивайло Тодоров 52кг категория мъже

1м - СП 1991г. Монреал (Канада)

 

5 - Росен Вълчев 57кг категория младежи

3м СП - 1989г. - Милано (Италия)

 

6 - Георги Тодоров 82кг категория младежи

3м - СП 1987г. - Милано Италия

 

7 - Ивайло Димитров Тодоров 57кг категория младежи

2м - СП 1987г. - Милано Италия

5м - СП 1985г. - Сан Себастиян (Испания)

 

8 - Живко Шалваров 52кг категория мъже

2м - СП - 1989г. Иист Хановър (Ню Джърси)

2м - СП - 1992г. Хърнбей (Англия)

4м - ЕП - 1992г. Москва (Русия)

 

9 - Славчо Василев 74кг категория мъже

2м -СП - 1992г. Хърнбей (Англия)

 

10 - Христо Цеков 70кг

2м - СП - 1993г. - Кстово(Русия) юноши 18г.

7м - СП - 1993г. - Кстово(Русия) младежи

 

11 - Георги Стоянов 90кг

3м - СП - 2000г. Лас Палмас - младежи

2м - СП - 2003г. Санкт Петербург (Русия) мъже

5м - ЕП - 2002г. Кунео (Италия) мъже

3м - ЕП - 2000г. Нови Сад (Сърбия) младежи

3м - ЕП - 2003г. Албена (България) мъже

 

47 златни сребърни и бронзови медала

 

12 - Милен Милчев 74кг категория мъже

3м - ЕП - 1999 София (България)

5м - СП - 2000г. Лас Палмас (Испания)

 

13 - Мирослав Каменов - 62кг категория юноши 18г.

7м - ЕП - 1990г. - София (България)

 

14 - Димитър Милчев 81кг категория юноши 18г.

5м - СП - 2000г. Лас Палмас (Испания)

3м - ЕП - 2000г. Нови Сад (Сърбия)

2м - ЕП - 2003г. Албена България

 

15 Арман Макъртчиян

3м - ЕП - 2006г. Халкидики

 

16 - Сашо Янев

1м - СП - 2005 - Солун (Гърция) младежи

5м - СП - 2006 - София (България) мъже

3м - ЕП - 2005 - Сомбор (Сърбия) младежи

2м - ЕП - 2006 - Халкидики младежи

2м - ЕП - 2007 - Правец (България)

 

17 Сашо Василев

2м - ЕП - 2006 Халкидики юноши 18г.

3м - ЕП - 2007 Латвия юноши 18г.

 

18- Теодора Йотова

3м ЕП - 2003 Алена (България) девойки

 

19 Глория Василева 44кг категория девойки

1м - ЕП - 2005 Сомбор (Сърбия) девойки 18г.

3м - СП - 2005 Солун (Гърция) девойки 18г.

3м - ЕП - 2006 Халкидики девойки 18г.

2м - ЕП - 2007 Латвия девойки 20г.

2м - СП - 2007 Сомбор (Сърбия) девойки 20г.

 

20 - Ивайло Стоянов

3м - ЕП - 2003 Албена (България) юноши 18г.

 

21 - Габриела Кирилова 48кг категория жени

5м - СП - 1993 Кстово (Русия) девойки 20г.

7м - СП - 1993 Кстово (Русия) жени

3м - ЕП - 2000 Мадрид (Испания)

5м - СП - 2000 Киев (Украйна)

3м - ЕП - 2001 Албена (България)

5м - ЕП - 2002 Синеоки (Финландия)

1м - ЕП - 2003 Албена (България)

3м - ЕП - 2007 Правец (България)

7м - СП - 2007 Прага (Чехия)

САМБО 2008г.

 

1 - Габриела Кирилова 48кг жени

- 1во ДЛП -самбо

- 1во ДЛОШ - самбо

- 3то ДЛШ - джудо

 

2 - Теодора Йотова - 72 кг жени

- 2ро ДЛП - самбо

- 2ро ДЛОШ - самбо

 

3 - Теодора Кръствеа 80кг жени

- 3то ДЛП -самбо

- 3то ДЛОШ - самбо

 

4 - Даниел Велков 52кг мъже

- 2ро ДЛП -самбо

- 2ро ДЛОШ -самбо

- 2ро ДЛОШ - младежки

 

5 - Божидар Малинов 60кг

-2ро ДЛП - младежки - джудо

-1во ДЛП - юноши старша - джудо

-1во ДЛШ - юноши старша - джудо

-3то ДЛОШ - юноши до 18г. - самбо

 

6 - Кирил Методиев 90кг

-2ро ДЛОШ - юноши младша - самбо

-3то ДЛП - юноши старша - джудо

 

7 - Тодор Тодоров - 85кг

-3то ДЛОШ - юноши младша - самбо

 

8 - Малин Малинов - 42кг

-1во ДЛОШ момчета - самбо

-3то ДЛП момчета - джудо

-3то ДЛШ момчета - джудо

 

9 - Калин Кръстев 60кг

-1во - ДЛП - момчета - джудо

-1во - ДЛШ - момчета - джудо

- 3то - ДЛОШ - момчета - самбо

 

 

САМБО 2008г.

 

10 - Бисер Ихтиандров 42кг

- 3то - ДЛОШ - момчета - самбо

 

11 - Ерик Цветанов - 60 кг

- 2ро - ДЛОШ - момчета - самбо

 

12 - Цеца Димитрова 60 кг

- 2ро ДЛОШ - девойки младша - самбо

 

13 - Тамара Пантелеева 60кг

- 1во ДЛОШ - девойки младша - самбо

- 3то ДЛШ - девойки старша - джудо

 

14 - Мария Маринчева 44кг

-3то ДЛП - девойки младша -джудо

-1во ДЛОШ - момичета - самбо

-1во ДЛОШ - девойки младша - самбо

 

15 - Ивелина Емилова

- 3то - ДЛП - девойки младша -джудо

- 3то - ДЛШ - девойки старша -джудо

- 1во ДЛОШ - момичета - самбо

- 1во ДЛОШ - девойки младша -самбо

 

16 - Нина Вергилова

- 3то ДЛШ - девойки младша -джудо

- 2ро ДЛОШ - момичета - самбо

 

17 - Цветелина Цветанова

- 1во ДЛП - момичета - джудо

- 1во ДЛШ - момичета - джудо

- 2ро ДЛОШ - момичета - самбо

 

18 - Лъчезара Станкова 52 кг

- 2ро ДЛШ момичета - джудо

 

19 - Светослав Станков 55кг

- 1во ДЛОШ - юноши младша - самбо

 

20 - Николай Цветанов - 55кг

- 3то ДЛОШ - юноши младша - самбо

 

Жени - 3то място

Момичета - 2ро място

Девойк младша - 2ро място

Момчета - 3тп място

1 - 15 2 - 12 3 - 16 общо 43

 

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин