Учредяването на Европейски съвет по металдетектинг – първа стъпка към унифицирани стандарти на правата и задълженията на търсачите
Новини -
От пощата
Понеделник, 02 Май 2016 01:15
Написано от ivailo

Създаване на форум и информационни пътища за комуникация е една от основните задачи на Европейския съвет по металдетектинг (ECMD), който бе учреден на 17 април т. г. в Бирмингам. Международната конференция с участието на организации от Великобритания, Ирландия, България, Полша, Испания, Франция и Джърси е огромна стъпка напред за популяризиране на каузата за отговорен металдетектинг. Срещата е и първа стъпка по пътя към унифицирани стандарти на правата и задълженията на търсачите и представянето на техния положителен принос за опазване на европейското културно-историческо наследство. Приоритетна цел на ECMD е подпомагане формирането на национални организации по металдетектинг, където такива все още не съществуват, така че да има ясно изразена единна европейска позиция. Новосъздадената международна структура започва работа по подготовка за първи Общ конгрес, който ще се проведе по-късно тази година. Ще се работи по посока за насърчаване на активния диалог с археолозите и различните национални регулатори. За председател на Европейския съвет по металдетектинг бе избран Игор Муравски от Полша. Секретар на организацията е Лиам Нолан от Ирландия.
Делегатите единодушно изразиха позиция, че в основата на ECMD трябва да залегне доказалият ефективността си модел на страни като Англия, Дания и Латвия, където има установени стандарти и ясни правила за отговорно практикуване на хобито и полезно сътрудничество с институциите. Вярваме, че тези промени ще допринесат за защита и опазване на културно-историческото наследство, и че създаването на Европейския съвет по металдетектинг ще се окаже безценен за подкрепата на нашите цели, изтъкна Игор Муравски. Английският съвет по металдетектинг е с водеща роля в европейската организация, тъй като британският пример ясно показва, че работещ механизъм между търсачи, археолози, историци може да бъде постигнат. Разчитаме на английските колеги за експертно становище, практическа подкрепа по отношение на създаването на национални системи за движимите ценности, изтъкна още Муравски. Предвижда се целите на Европейския съвет да бъдат постигнати чрез мотивирани дебати и популяризиране на хобито в рамките на всяка страна-членка. Муравски подчерта, че промяната е възможна по пътя на образованието, конструктивната критика и сравнението, както и с използването на съществуващите лостове за реформа и хармонизация на националните законодателства. Обмяната на информация и консултации между страните- членки в Европейския съвет по металдетектинг ще променят негативното схващане за металдетектинга. Съвместната дейност включва изработване на общ набор от принципи, които да бъдат приемливи за различните национални законодателства.
От докладите стана ясно, че всички страни, с изключение на Англия, имат сходни правни проблеми и недоразумения предимно с археологическата общност. Предложенията в дискусиите бяха базирани върху позицията за отговорна дейност на металдетектинга като хоби.
Българската национална федерация по металдетектинг е радетел на английския модел за опазване на културните ценности, подчерта председателят й Илия Илиев. Той припомни, че предложението за създаване на Европейски съвет е на България и бе направено през 2013 г. на международна кръгла маса на тема “Културно наследство, колекционерство и металдетектинг в България - ключови проблеми и законодателни аспекти”.
В конференцията взе участие световно известният търсач Рег Мийд, който през 2012 г. заедно с приятеля си Ричард Майлс, откриха с металотърсачи най-голямата находка на келтски и римски монети в Европа – 70 000 броя с общо тегло 750 кг. Майлс говори за спецификата в местното законодателство на остров Джърси, което е повлияно както от британското, така и от френското законодателство. Рег Мийд подчерта ключовата роля на металдетектинга за опазването и изучаването на археологическото наследство. Той изтъкна, че ключът към успеха е добро познаване и спазване на закона, стига този закон да е адекватен, с непротиворечиви тълкувания. Необходимо е да убедим обществото и медиите в ползите на металдетектинга, защото търсачите са добронамерени и това е едно чудесно хоби, каза Рег Мийд.
Археологът д-р Майкъл Люис от Британския музей, ръководител на the Portable Antiquities Scheme (PAS), представи безспорния успех и предимствата на електронната база данни, която представлява доброволна инициатива за вписване на археологически обекти, открити от членове на общността в Англия и Уелс. Всяка година хиляди предмети се откриват от потребителите на металдетектори, туристи, земеделци и др. обикновени хора в ежедневната си дейност. Тези открития са важен източник за разбирането на историческото минало. Електронната база е създадена за насърчаване на записването на артефакти и предмети с цел разширяване информираността на обществото за значението на тези обекти. Схемата за преносими антики ефективно насърчава потребителите на металдетектори, археолози и музеи да работят заедно в изключително ползотворно сътрудничество за опазване на археологическото наследство. Това става възможно с приетия през 1997 г. Закон за съкровищата, в който термините и отговорностите са ясно дефинирани.
Оперативният мениджър на Minelab за Европа, Винсент О'Браян, представи резултатите на компанията от подкрепящите инициативи за сътрудничество и отговорен металдетектинг по света.
Представителите на Английския съвет по металдетектинг се съгласиха, че най-добрият начин за противопоставяне срещу натиска на законодателите в някои страни и целенасочената дискриминация, е излизането с обща позиция за представяне на ползите от металдетектинга. Те изразиха своето категорично желание за положителни законодателни промени, както и за насърчаване на отговорните практики за търсене. В изявлението си председателят на Английския съвет Алистър Хакет подчерта, че действията, които ще се предприемат ще бъдат в рамките на законовите разпоредби, установени в конкретната страна-членка.