Д-р Тонка Върлева: С повишена заболеваемост от туберкулоза са областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч и др.
Новини -
Регионални новини
Понеделник, 29 Октомври 2012 17:25
Написано от ivailo

Все още има региони с висока заболеваемост от туберкулоза и в периода 2012 – 2014 г. ще продължим активно да работим там. Това каза д-р Тонка Върлева - член на Съвета на Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария, по време на заключителната среща на Програма „Подобряване на контрола на туберкулозата в България”, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Д-р Върлева посочи, че с повишена заболеваемост са областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Габрово, Сливен, Кюстендил, Перник и София – град. За периода 2009 – 2012 г. през седмиците на „Отворени врати” в страната са изследвани 62 816 граждани и са открити общо 693 болни с актива туберкулоза и 2199 лица с латентна туберкулозна инфекция.
Туберкулозата е социално значимо заболяване, което изисква лечение от три месеца в болнично заведение, заяви тя. За превенцията и лечението се изисква подкрепата и участието на много социални институции, посочи д-р Върлева.
За контрол на заболяването в страната на регионално равнище отговарят 29 областни лечебни заведения. За изпълнението на програмата Министерството на здравеопазването е сключило договори с 28 областни DOTS мениджъри, които отговарят за координацията, с 97 патронажни сестри, които наблюдават лечението на пациентите, с 26 неправителствени организации.
Основно постижение на програмата са ремонтираните обекти за лечение на пневмофтизиатрични заболявания – сектори в 6 болници в Габрово, Варна, Кюстендил, Монтана, София, Добрич; Националната референтна лаборатория по туберкулоза в София и лабораторията във Видин. В 30 лечебни заведения функционира електронна информационна система за регистрация на пациенти с туберкулоза и контактни със заболяването.
13 неправителствени организации работят по профилактика на туберкулозата в ромската общност в София, Монтана, Видин, Враца, Бургас, Кюстендил, Хасково, Стара Загора, Варна, Добрич, Пловдив и Пазарджик.
Като постижение на програмата д-р Върлева отбеляза и намаляване на разпространението на туберкулозата в местата за лишаване от свобода.
Д-р Димитър Граматиков отбеляза, че програмата трябва да продължи и след 2012 г.
Радио “Фокус”- Видин