Повече от 2 години няма виновни за смъртта на 11-годишната Мария Георгиева от Видин, която издъхна в линейка на път за столична болница. С определение на Видинския окръжен съд делото бе върнато за ново разследване в прокуратурата, която преди това прекрати случая заради недоказаност и липса на престъпление. Окръжните съдии обаче са категорични, че разследването е проведено формално, едностранно и с непълен доказателствен материал.
Трагедията
Ужасната драма, завършила със смъртта на детето, разтърси Видин през май 2012 г. Проверка на "Медицински одит" и здравното министерство установи поредица от нарушения при диагностицирането и лечението на Мария, на която била поставена грешна диагноза.
Минути след полунощ на 25 май момиченцето било доведено от баща си Калин в отделението по "Спешна медицина" при болница "Св. Петка" с оплакване за недостиг на въздух. При прегледа лекарите поставили диагноза "остър бронхит" и назначили инхалация с "Вентолин". След 20 минути състоянието на детето се подобрило и то било освободено, като му предписали антибиотик, сироп за кашлица и капки за нос.
Около 13 ч Мария отново се почувствала зле - тежест в гърдите и затруднено дишане.
Родителите повторно я завели в спешното отделение. При прегледа било назначено рентгенографско изследване, ПКК, ЕКГ. След консултация в 15,45 ч с дежурния педиатър детето било насочено за хоспитализация в детското отделение. Този път диагнозата била "десностранна лобарна пневмония". Започнали вливания, но около 18,15 ч състоянието на момиченцето се влошило. В 20,30 ч била постановена нова диагноза "Остър миоперикардит" и били назначени още изследвания. В 22 часа ехокардиографията установила дифузен перикарден излив, претампонада, белодробен оток и влошена функция на лявата камера на сърцето. Поставена била нова диагноза "бъбречна недостатъчност" с настъпили усложнения от остра дихателна и сърдечно-съдова недостатъчност.
Транспортиране до София
Преценявайки състоянието на детето като тежко и животозастрашаващо, както и липсата на условия и възможности за адекватно лечение във Видин, от болницата направили връзка с дежурния координатор в Министерство на здравеопазването. Било взето решение за транспортиране на детето по спешност в София.
В 22,53 ч линейката с борещата се за живота си Мария тръгнала за столицата. Състоянието на детето обаче продължило да се влошава и се преценило, че е нужен и реаниматор по време на пътуването. Така в 23,19 ч линейката се върнала отново във Видин. В 23,45 ч било проведено заседание, на което се взело решение детето да бъде транспортирано, придружено и от анестезиолог и лекар, каквото било и категоричното настояване на родителите.
В 00,06 ч на 26 май линейката повторно тръгнала към София. По време на пътуването детето било на апаратно обдишване. По-късно било и реанимирано заради спиране на сърдечната дейност. Към 2,30 ч момиченцето било прехвърлено в специализиран автомобил на болница "Лозенец". Екипът, приел детето при продължаваща реанимация, обаче констатирал клинична смърт. Реанимацията продължила до приемането на момиченцето в Националната кардиологична болница в 5,22 ч. Там официално е записан час на смъртта - 5,29 ч. Аутопсията на детето установила хронично двустранно възпаление на бъбреците в краен стадии на нефросклероза, тотална изострена сърдечна недостатъчност, тежък белодробен оток, мозъчен оток и др.
При последвалите проверки станало ясно, че детето страдало от тежко двустранно възпаление на бъбреците, но никой не знаел за това - нито родителите, нито личните лекари. Назначената петорна съдебно-медицинска експертиза дала заключение, че причина за смъртта била сърдечна тампонада, довела до сърдечна недостатъчност.
Според експертите някои от бъбречните заболявания протичали безсимптомно и макар да имали голяма давност, сериозността на заболяването на детето можело да не направи впечатление. Така за по-малко от денонощие се развило критично животозастрашаващо състояние.
Заключението на експертизата е, че лечението на момиченцето било адекватно. "...Не са нарушени утвърдените медицински стандарти. В случая се касае за т.нар. "нещастен случай, медицинска случайност" в медицинската практика, при който неблагоприятният изход от лечението не е свързан с каквито и да било пропуски и грешки", пише в доклада.
Въпроси без отговори
В мотивите си за връщане на делото в прокуратурата съдът сочи поредица от пропуски. Според магистратите без отговор останалите много въпроси: На какво се дължи бавното разчитане на рентгена? Защо не е разпитан специалистът, който е разчел рентгена? Могла ли е линейката да тръгне по-рано? Защо в линейката нямало реаниматор?
Липсвал и отговор дали при първия преглед на детето били спазени медицинският стандарт и добрите практики. Нито дали е било възможно и постижимо поставянето на правилна диагноза още в началото, с назначаване на необходимите изследвания. "С оглед на това, можело ли е да бъде спасено детето?", е големият въпрос, който поставя в мотивите си Видинският окръжен съд. Отговор, който продължават да търсят и почернените родители на Мария.
trud.bg
< Предишна | Следваща > |
---|
Над 19 000 деца и 32 000 възра![]() Извършените профилактични прегледи на деца от началото на годината до края на месец октомври в област Видин са 19 151, ... виж още |
Уникална операция в ”Майчин до![]() Рядък медицински казус бе разрешен успешно в Университетската АГ болница „Майчин дом”, съобщиха от болничното заведение.... виж още |
Разрушена е част от Видболскат![]() Разрушена е част от Видболската капия, която е изградена в края на 18 и началото на 19 век , каза за Радио “Фокус”- Вид... виж още |
Две фирми снабдяват с дърва за![]() Две са фирмите, които снабдяват с дърва жителите на територията на Община Брегово. Това каза за Радио “Фокус”- Видин Мил... виж още |
Св. Петка –Параскева Търновска![]() Православната църква почита, паметта на Св. Петка –Параскева Търновска. Това е една светица, която се явява, като молит... виж още |