Красимира Владимирова: Ниските температури ще окажат влияние върху лозовите насаждения в региона
Новини -
Регионални новини
Петък, 02 Март 2012 14:44
Написано от ivailo

Ниските температури и продължителността на тази
зима безспорно са оказали своето влияние върху
лозовите насаждения в региона, каза за радио “Фокус”- Видин
Красимира Владимирова, главен експерт по лозарство към
Опитната станция по земеделието във Видин. През месец декември и в началото на месец януари температурите бяха много високи, а самата лоза като растение е много саморегулиращо се растение. В период на много ниски температури през декември, януари и началото на февруари, лозата изпада в състояние на пълен биологичен покой. По отношение на ниските температури от – 20 и – 30 градуса неминуемо ще доведат до определен процент на загиване и увреждания в пъпките на лозовите насаждения, обясни Красимирова. „Температурите паднаха постепенно не отведнъж, което е много важно. Имаше и доста дебела снежна покривка, която покри достатъчно лозите на много места”, добави експертът и уточни, че именно плътната снежна покривка променя микроклимата в цялото насаждение и по този начин предпазва растението.Сортовете лозови насаждения са в различна степен устойчиви на измръзване, поясни Красимира Владимирова. С много добра студоустойчивост са сортовете са всички видове ризлинг. каберне совиньон, рекацители, червен мискет, алиготе. По-чувствителни са десертните сортове, допълни Красимирова.Всички лозари знаят, че след листопада е необходимо да се нанесе калиева тор под каквато и да е форма, защото именно калия предпазва растенията от измръзване и повишава студоустойчивостта им.
За да определят дали лозите са измръзнали, преди самата резитба лозарите трябва да вземат проби, за да се види в каква степен е поражението. Взимат се пръчки от различни лози, като при винените сортове се взимат по 40 пръчки проба, а при десертните се взимат 100 пръчки проба, след което всяка пъпка се разрязва, наблюдава под микроскоп за да може да се установи % на загиване на главните пъпки
и заместващите пъпки. Съответно при самата резитба това обследване е много важно, тъй като по този начин лозарите ще знаят точно с какъв процент да увеличат размера на плодното звено и съответно броя на пъпките върху една лоза.
Радио “Фокус”- Видин