Изпрати стари снимки от Видин и областта

Магура е запазила 700 древни рисунки

Новини - Регионални новини

Магура е запазила 700 древни рисунки
Най-известната пещера в района на Белоградчик е Магура. За пътуване до там и разглеждането й сезони няма. По-голям проблем е да се стигне до нея през зимата, когато преспи откъсват селата около Белоградчик. Разстоянието от София до нея е 200 км, а от Видин - 35 км. Температурата вътре е постоянна - 12,1 градуса през цялата година. Влажността в по-голямата част от залите е 55%, а около Фиордите и Залата на глинените пирамиди - 80%.
Пещерата е благоустроена през 1960 година и от 2 юли 1961 година е отворена за посетители. Срещу 5 лв. вход може да бъдат видени всякакви образувания от капеща вода, наподобяващи хора, животни, дървета, градове. В пещерата са открити следи от човешки живот отпреди 12 000 години. Научно е установено, че пикът на живота вътре е бил в края на бронзовата епоха. Историческата й стойност се определя от рисунките, които са на 3000 години. Цялата дължина на пещерата по основната ос е 700 метра, но с разклоненията галерии посетителите изминават 2500 метра.

Една от залите е наречена на римската девойка. През 30-те години на миналия век бил открит скелет на девойка с накит - гривна във вид на змия със захапана опашка, което помогнало на археолозите да датират находката. Само че девойката била обезглавена, което говори, че римляните са използвали пещерата за затвор и инквизиции. Влиза се от една красива зала в друга. Започва се с Триумфалната, която е с дипли от мек варовик. Дълга е 200 метра, широка 25 метра и висока 18. Тя е най-дългата зала в пещерата. На 200 метра от входа се намира галерията с рисунките. Запазени са над 700, рисувани с прилепен тор, примесен с пещерна глина. Те са единствени в пещерите на Балканския полуостров. Преброени са 113 фигури, знаци и около 90 фалшификации.

Женските фигури са 55, мъжките - 23, животинските - 11. Най-голямата женска фигура е висока 130 см, а най-малката - 32 см. Изобразени са две основни сцени - ловни и фалически. Следват Залата на сталактоните, на поваления бор, дълга 130 метра, широка 15 и висока 12, на тополата. Близо до изхода е Тронната зала. Падналият бор е най-големият сталагмит в българските пещери. Всички места в пещерата си имат имена. Кога са кръщавани и от кого, не е ясно. Също като скалите в Белоградчик, които отдавна са одухотворени с човешки имена. Едни от образуванията са наречени Ориенталския град, други - Вкаменената река, заради застиналите нежно бели вълни.

В пещерата живеят осем вида прилепи. За пръв път през 2013 година е сменена решетката на входа, за да могат летящите да излизат спокойно навън. Решетката, на която бе излят от метал праисторически човек с чепат боздуган в ръката, вече е с по-широки процепи - до 20 см, за да се движат крилатите обитатели на тъмнината свободно. Малко известно е, че до тази пещера има и втора - по-малка, открита при добив на камъни от съседна кариера. Наречена е Магура - 2. Не е открита за посещения.

От 16 години общината чака решение за включването на пещерата в списъка на световното природно и културно наследство на ЮНЕСКО, което би било най-голямото признание за нейната уникалност. През 70-те години на миналия век в пещерата е била разположена клиника за лечение на болни от астма. Постоянната температура и определена влажност е помагала за бързо оздравяване. Сега входът на подземната клиника стои заключен с катинар. Пещерата има и едно необичайно предназначение. В нея - в т.нар. прилепна галерия, през 1967 година е създадена изба за отлежаване на вина. Бутилките престояват 3 години, за да се получи известното шампанско "Магура". Това е единственото място у нас, където пенливото вино се произвежда по класическа технология.
dir.bg

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it

Продължава благотворителната к

News image

Продължава благотворителната кампания по събиране на средства за самотната майка и детето й, които останаха без дом след... виж още

Comments

Втори ден продължава преброява

News image

Видин. Втори ден специалисти от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана продължават преброяването на... виж още

Comments

Петър Младенов, председател на

News image

// Пчелните продукти са сред малкото, които бавно и постепенно повишават цената си, защото хората оцених... виж още

Comments

Зачестяват алергичните заболяв

News image

По-малко деца има в момента в детското отделение при Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Петка” във Видин. Тов... виж още

Comments

Археолози откриха гробищна кам

News image

При изкопни дейности от вътрешната част на южното крило на Кръстата казарма се попадна на погребение, каза за Радио “Фо... виж още

Comments



Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин