Първата световна война 1915
История -
Войни
Вторник, 14 Декември 2010 01:09
Написано от ivailo
Къде бе даден сигналът за включването на Царство България в Първата световна война, което се случи на 1 октомври 1915 г.?
Оперативна
ЗАПОВЕД
по I отделна армия
№ 4
гр. Белоградчик, 1 октомври 1915 г., 0.05 часа
Карта 1: 200 000
1. По сведенията противникът е разположен както следва: от Текия (при Дунава) до Неготин - 13-и пех. полк II позив, 13-и пех. полк III
позив и две дружини от 15-и пех. полк III позив; около Зайчар и Княжевац - Комбинираната дивизия (4-и пех. полк) и около два пех.
полка от III позив; от Иново до Суково - Тимошката дивизия I позив (4 пех. полка) и от Суково до върха Стрешер - Моравската дивизия I позив (4 пех. полка) и части от Шумадийската и Дринската дивизии I позив (около 2-3 пех. полка).
Съюзните австро-германски войски са минали на 23 того Дунава при Белград, Смедерово и Рам и напредват към линията Паланка - Петровац.
Една германска колона действува по посока Оршова - Текия - Бърза паланка. Наши части действуват по посока Босилеград - Мосул - Враня.
2. На поверената ми армия е заповядано да атакува енергично противника на фронта от р. Дунав до връх Стрешер с цел да заеме линията Парачин - Алексинац - Ниш и да се свърже с германската колона, действуваща към Текия - Бърза паланка.
3. През нощта на 30 септември срещу 1 октомври да се заемат по-важните погранични участъци, след което на разсъмване армията да настъпи по следващия ред: с цел да заеме линията Неготин - Зайчар - Княжевац - Иново - Церово и да се затвърди на нея:
а) 6-а пех. Бдинска дивизия - да натъпи с една бригада, две полски артилерийски отделения и 2-и конен полк в посока Неготин - Бърза
паланка, за търсене връзка с германската колона, която настъпва от Оршова през Текия към Бърза паланка. С останалите части от дивизията да заслони Зайчар откъм север и юг, за да пази левия фланг на бригадата, действуваща към Неготин, и десния - на 8-а Тунджанска дивизия.
б) 8-а пех. Тунджанска дивизия да настъпи от линията върха Бабин нос Росовити камък. Обект - гр. Княжевац. Да остави една бригада с 18-и артилер. полк в мое разпореждане при с. Калугер.
в) 9-а пех. Плевенска дивизия - да настъпи от линията връх Росовити камък - връх Ком. Обектив - района Иново - Церово - Пандирало. Да остави една бригада вое разпореждане на линията Боровица - Протопопинци.
г) 1-а пех. Софийска дивизия, с придадените й части - да настъпи от линията връх Ком - в. Стрешер с цел да подготви атаката на гр. Пирот. В посока на Букова глава - Стрешер - Сурдулица да се изпрати една силна колона, със задача да слезе в долината на р. Морава и прекъсне съобщенията по нея. Десният фланг на тая колона да се заслони солидно откъм Дъсчен кладенец.
4. Пограничните части влизат в подчинение на командирите на дивизиите, в чиито участъци се намират, и да съдействуват на общата
атака, като задържат твърдо проходите и пътищата, през които минават войските на дивизиите.
5. Армейското прожекторно отделение се придава към 3-и Видински тежък артилер. полк.
6. Радиотелеграфното отделение да открие станция в гр. Белоградчик.
7. Командирите на дивизиите да разпоредят да се свържат непосредствено с телеграф и телефон щабовете на дивизиите със щаба на
армията.
8. Аз с щаба на армията ще бъда в гр. Белоградчик. (подп.) Командуващ I-а отделна армия, генерал-лейтенант Бояджиев Изпраща се: На щаба на действуващата армия, командирите на 1-а, 6-а,
8-а и 9-а пех. дивизии; началника на тиловото управление; началника на артилерията; до началниците на Военното инжен., Военно санитарната и Военно съдебната части; до началника на Видинския укрепен участък; до командирите на II и III отделни армии и до офицера за свръзка при фон Макензен полковник Станчев.
..............................................
Командир на I-а отделна армия: генерал-лейтенент Климент Бояджиев;
Началник-щаб: полковник Стефан Азманов.
Състав (в началото на бойните действия: 2191 офицери, лекари и
аптекари; 317 чиновници; 162857 подофицери, ефрейтори и редници;
24002 коне; 17475 волове; 12059 коли и 2882 товари.
1. Щаб на армията;
2. 1-а пех. Софийска дивизия (три бригади);
3. 9-а пех. Плевенска дивизия (три бригади);
4. 8-а пех. Тунджанска дивизия (три бригади);
5. 6-а пех. Бдинска дивизия (три бригади);
6. 1-а конна бригада (8 ескадрона);
7. 2-и конен полк (4 ескадрона);
8. 1-и Софийски т. арт. полк (11 батареи);
9. 3-и Видински т. арт. полк (9 батареи);
10. Админастративни войски и служби:
а) 1-о Тилово управление;
б) 1-и Военно полеви ескадрон;
в) 1-а Телеграфна рота;
г) 1-а Колоездачна рота;
д) 1-о Радиотелеграфно отделение;
е) 1-о Прожекторно отделение;
ж) 1-о Автомобилно отделение;
з) 1-а Армейска подвижна работилница;
и) 1-и Армейски инженерен парк;
к) 1-а Хлебарска полурота;
л) 1-а Евакуационна разпределителна болница;
м) 1-а Армейска ветеринарна лечебница;
н) 1-и Армейски санитарен склад.
==========================================
Източник: Личен архив на поручик Вълчо Цанов Тошев (16.05.1916 -
18.11.2005), 15-и пехотен Ломски полк.