Тържествено откриване на Спортен комплекс се състоя в Белоградчик. Гости на събитието бяха народният представител от ПГ "БСП- лява България" - Филип Попов, проектантът на спортната зала доцент, д-р, кандидат на архитектурните науки Валери Иванов, ръководителят на обединението "Еврострой- 2013"гр. София - Камен Василев, изпълнител на всички спортни обекти, Негогово високоблагоговейство свещено иконом Рафаил, Пюзант Касабян- председател на федерацията по бадминтон и спортни деятели.
След отслужения празничен водосвет с приветствено слово към събралото се множество от хора се обърна кметът на общината Борис Николов.
"Изключително хубав и радостен е поводът, който ни е събрал. Днес, белоградчичани сбъдват една своя съкровенна мечта. Почти три десетилетия тази мечта е свързвана с това, в града ни да има спортна зала. И - ето я, тя е пред нас. Само, че заедно с реновирани спортни съоръжения- модерен стадион с козирка и модерно тренировъчно игрище, както и многофунционална спортна площадка, тип "балон". Затова, днес ние сме се събрали, за да открием спортен комплекс. А всичко това стана възможно благодарение на реализиран от страна на общината проект: "Изграждане и реконструкция на спортни съоръжения в кв. 18 по плана на град Белоградчик" на стойност 4 336 292 млн. лв. Строителството бе финансирано от Държавен фонд "Земеделие".
Както е видно, всяко едно от съоръженията е многофункционално и от съвременен европейски тип. Само в спортната зала могат да се упражняват над 20 вида спорт, освен това тя ще стане средище на културния и обществения живот на общината. Тук ще се провеждат и състезания на национално ниво, защото ще бъде една от най-добрите спортни бази в Северозападна България. Също тук ще провеждат своите подготвителни лагери и елитни отбори по различни видове спорт. Еднаквата отдалеченост до областните центрове Видин и Монтана, предполага често да бъдем посещавани и от техни гости."
По нататък в своето слово, той каза, че в ден като този и в присъствието на толкова много спортисти, спортни деятели и почитатели на спорта, сигурно е добре да поговорим повече по темата- да си спомним минали успехи и да изразим нови надежди, разбира се, без да имаме претенциите да сме изчерпателни.
Стана ясно, че според спортните среди в града за волейбол в Белоградчик можем да говорим след 1944 година. Появяват се първите три волейболни площадки - на мястото на хотелски комплекс "Скалите", където е било началното училище, в двора на гимназията, тоест където е днешното начално училище и зад районното управление в града. Петдесетте години волейболът се утвърждава като вид спорт и в селата. По късно 60-те години се провеждат и турнири по волейбол между селата. Един такъв турнир се е провеждал в местността "Врело" с отбори на селата Крачимир, Стакевци, Салаш, Боровица и Чифлик. През 1956-57 година девически отбор на гимназията се класира на V-то място на републиканско първенство, а младежите на училището отново на републиканско първенство във Велико Търново, през 1965 година заемат ІV-то място в страната.
През 1961 година отборът по волейбол на Белоградчик влиза за първи път в Северната "Б" републиканска волейболна група. Вследствие усърдието, ентусиазма и отдадеността на играта не закъсняват и успехите. Отборът на Белоградчик традиционно заема призови места в крайното класиране, а от 1970 до 1974 година той вече се състезава в "А" волейболна група, но не "А" елитна. Друг сериозен успех на представителния мъжки волейболен отбор е участието му в международен турнир в Италия през 1986 година, в градовете Таранто и Каросино. Там отборът на Белоградчик представя "Б" отбора на България. На проведения турнир в Каросино от 8 отбора, отборът се класира първи и печели 17- килограмовата купа. А отзиви за срещата има и във вестник "Газета де ла спорт". Не може да не се отчете като успех и факта, че през всичките тези години отборът на Белоградчик мереше сили като равен с равни, а често пъти е бил и по -добър от отборите на бивши окръжни центрове Добрич, Русе, Габрово, Плевен...
Може би и Българската федерация по волейбол е забелязала голямата любов и себераздаване към атрактивната игра на нашите момчета и е била снизходителна към ръководството на волейбола в Белоградчик, като е разрешила единствено на нас - поради липса на зала, да играем срещите си на открита спортна площадка. На тази площадка се е състезавал и Любо Ганев в младежките си години за състава на "Дунав" Русе.
През месец декември 1985 година, когато председател на ДФС "Балкан" е Васил Михайлов, се определя терена за спортната зала и с помощта на поделението на трудови войски и модерна техника от Враца е изкопано място за основите на спортния обект, който в продължение на 3 години така и не помръдва. През 1988 година председателят на БСФС - Трендафил Мартински предоставя част от средствата за строителство и то започва.
За най-голямо съжаление от 1991 до 2004 година, нещата във волейбола замират, до учредяването на ВК "Град". Най-големите успехи в новите страници на волейбола записва добрият специалист и изключително амбициозен треньор Красен Христов. През 2014 година на републиканско ученическо първенство, проведено в Етрополе с участието на първите 10 отбора на страната, отборът на СОУ "Хр. Ботев" завоюва бронзови медали. Побеждавайки отборите на Сливен, Шумен и "Виктория-Волей" Пловдив. Това е най-голям успех в колективните спортове, завоюван някога от белоградчишки отбор. През април 2015 година в Благоевград, ВК "Град" участва във плейофна четворка за участие в "А" волейболна група. За съжаление не спечелихме мястото при професионалистите, но останахме на ІІ-ро място от 22 отбора в "А" национална група, което също е забележителен успех.
За доброто представяне на отбора спомогна неговият благодетел- ч. с. и. Милен Бъзински, община Белоградчик и приятели на клуба.
След ретроспективния материал за развитието на волейбола кметът Борис Николов говори за успехите за развитието във футбола пред годините, в спортовете самбо и джудо, спортен бридж, шахмат, тенис на маса, спортно ориентиране и реално айкидо. Той припомни имената на най- изявените спортисти през годините от региона:
1. Живко Шалваров - роден в Белоградчик - десетократен републикански шампион по самбо - 1985 - 1995г. Носител на бронзови и сребърни медали от световни първенства. Носител на световната купа по самбо през 1993г. в Гренада, Испания Световен вицешампион от първенството през 1989г., в Ню Джърси, САЩ Световен жампион по самбо през 1994г., в Билбао, Испания
2. Генко Тодоров- роден в Белоградчик- двукратен републикански шампион по самбо Европейски и световен студентски шампион по самбо през 2011г. в Санкт Петербург, Русия.
3. Камелия Миткова- родена в Белоградчик- двукратна републиканска шампионка по самбо-2010г
4. Георги Младенов-от Горни лом- дългогодишен състезател по баскетбол. Дългогодишен състезател на "Левски" - София и националния отбор.
Капитан и треньор на двете формации.
5. Христо Киричов от с. Стакевци. Дългогодишен състезател на отбора на "Септемврийска слава" - Михайловград, тогавашен член на "А" РВГ.
6. Пламен Живков - от с. Крачимир- дългогодишен състезател на "Бдин" Видин, състезател и капитан на тогавашния национален отбор на България за юноши до 17г. с треньор Борис Гаганелов
7.Тонет Петров - от с. Търговище. Дългогодишен състезател по волейбол на отбора на гр. Перник, "Славия" и националния отбор.
8. Венцислав Тодоров от с. Чупрене. Дългогодишен състезател на "ЦСКА" и националния отбор.
9. Милчо Младенов /Хинди/ от с. Горни лом. 19 години републикански шампион по мотокрос. Записан в книгата за рекордите на Гинес.
10. Чавдар Живков от Белоградчик републикански шампион по самбо за 1999г.
11. Цветомир Станимиров от Белоградчик -републикански вицешампион за 2000г.
Накрая Борис Николов сподели, че общината ще продължи и занапред да създава предпоставки и условия за развитието на спорта сред подрастващите. Понякога и финансово, колкото и да е трудно. И още, нужно е да се избере едно действено и инициативно ръководство, което след много добро менанжиране на спортните обекти да се постигне не само тяхната самоиздръжка, но да бъдат и печеливши.
Първито две събития за спортната зала в деня на нейното откриване бяха в областта на културата и областта на спорта.
Най - напред емблематичната изпълнителката на народни песни от Пириския край - Николина Чакардъкова и неврокопски танцов състав представи впечатляващ концерт-спектакъл. А при капацитет 520 седящи места, гостите в залата със сигурност бяха двойно повече.
Също при препълнена зала се състоя и срещата по волейбол между отборите на ВК "Град" и "ЦСКА"- София. Тя завърши с категорична победа на гостите с 3:0, в отделните части - 25:20, 25:23 и 25:17. По време на срещата в игра за домакините се появи и треньорът Красен Христов, който преди дни отбеляза своя 50-годишен юбилей. При напускане на терена, той съблече своята фланелка с №1 и я връчи на малкия си син Евгени Христов, който беше сред резервите. Другият любопитен момент, по време на волейболната среща бе, че в една от почивките на отборите, играчът на белоградчичани Димитър Георгиев Димитров от Етрополе, направи предложение за граждански брак и подари годежен пръстен на приятелката си Диана Радославова Косева от Севлиево, направо на спортното игрище.
