Изпрати стари снимки от Видин и областта

Учителите в Белограчик

История - Белогрaдчик

КРАТКА БЕЛЕЖКА ЗА УЧИТЕЛИТЕ В ГР. БЕЛОГРАДЧИК ПРЕЗ XIX ВЕК

по разкази на Дафина Матей Игнатова (р. 25 август 1893 г. в гр. Белоградчик - п. 18 август 1983 г. в гр. Белоградчик)

Наша задача в тази бележка ще бъде да запишем и да запазим за поколенията имената на учителите, които  са ни известни и които са изиграли огромна роля за културното издигане на белоградчишкия край и чиито имена сега за голямо съжаление тънат в забрава и ще изчезнат след като последните стари коренни белоградчичани свършат земния си път.

В края на XVIII и началото на XIX век в града е учителствувал "Гърбавия даскал". Името му не е достигнало до нас. Знае се само, че е имал физически недъг - бил гърбав. Неговите ученици са хвърлили първите искри на знанието във Видинския санджак.

Към 1820 - 1830 година учител в Белоградчик е бил поп Иоаники. Той за времето си е бил много добър педагог. В тези далечни времена той преподавал положителни и точни науки - география, геометрия и др. Да отбележим, че по това време "Рибният буквар" на д-р Петър Берон още не е бил издаден. Много от учениците на поп Иоаники продължили неговата народополезна дейност. От тях ще отбележим даскал Петър Златков.

Даскал Петър Златков учителствувал дълги години в града. Със своята дейност той повдигнал националното съзнание на народа. Тази му дейност не останала скрита от турската власт. Той бил обвинен в противодържавна и революционна дейност и трябвало да емигрира в Русия. Там продълл учителствуването по селата на българските колоности на полуостров Крим. Починал е в с. Новоцарицино, Бердянски уезд.

От учениците на Петър Златков, продължили неговия път, по-известни са двама - Пунчо Цолов и даскал Иван Кръстев. И двамата дълги години били учители в Белоградчик.

В 1874-1875 година градът има ново просторно двуетажно училище, носещо имената на Св.Св. Кирил и Методий. След 1900 г., когато е построено масивното здание на новото училище на площада, в сградата на старото училище се нанесе общинското управление. Общината бе там и след 9 септември 1944 г. Едва преди десетина-петнадесет години тази сграда бе съборена и на нейно място сега се намира представителния хотел-ресторант "Белоградчишки скали" [днес запустяла постройка на пл. "Георги Бенковски"].

В училището "Св.Св. Кирил и Методий" до Освобождението са преподавали: Васил Тодоровдаскал Симеон (по-късно известен като Ерей Симеон), Петър Лефтеров Арнаудов, Иван Велков и др.

Петър Лефтеров Арнаудов е свършил Болградската гимназия. Той е единственият белоградчишки учител, който е учил децата на турски език. Иван Велков е имал солидно образование и след Освобождението е станал учител в I-ва Софийска гимназия.

Забележително е, че в белоградчишкото училище и черква се е учило и служило само на български език. Гръцко писмо и четмо никога не се учило в града. Ето защо първият български екзарх Антим I Видински митрополит като заел екзархския пост и оставил за свой заместник Архимандрит Кирил, при ръкополагането му в епископски сан, оценявайки високо делата на белоградчишките българи, му дал титлата Епископ Белоградчишки, "при все, че в епархията му имало много по-големи градове от Белоградчик" (К. Панов, 1938).

След Освобождението в Белоградчик е създадено Белоградчишкото трикласно окръжно училище, което приемало ученици от цялата околност. От това време по известни учители са следните:

Н. Паунов е преподавал аритметика, закон божий, краснописание и гимнастика.

Христо Н. Мутафчиев преподаваше български език, всеобща история, география и рисувание. Той бе от гр. Видин. Съпругата на Мутафчиев бе акушерка и отдавна вече е покойница. Имаха две деца.

Н. Янев преподаваше геометрия с чертание, аритметика, алгебра и пение.

Директор на училището бе Александър Петров. Той преподаваше всеобща история и български език. Той бе коренен жител на Белоградчик и е от голямата Петрова фамилия. Той бе женен, но поколение след себе си не остави.

Д. Влахов и Константинов преподаваха естествена история, химия, физика, а М. Узунов бе учител по пение.

В края на XIX век започна учителската си дейност в Белоградчик иДимитър Петров. Той е роден в с. Салаш. Жена му Гинка бе от Видин и също бе учителка. Имаха трима синове - Георги, сего професор в Държавната консерватория, композитор, Петър (Печо), учител по музика и Александър (Сашо) - зъболекар, известен комунистически деец в Белоградчик около деветосептемврийската смяна на правителството и идването на власт на Отечествения фронт.

Накрая ще отбележим и името на бащата на Матей Игнатов - Игнат Иванов. Той е учителствувал и в някои околни села. Починал е в 1894 г. в с. Протопопинци, където няколко години е бил кмет. Той е бил от заможните хора на селото - имал е доста имот, а е притежавал и кръчма. Жена му Младена почина през 1940 г. Народополезната дейност на Игнат Иванов бе отбелязана наскоро в статия в окръжния вестник "Червено знаме".

Накрая още веднъж ще подчертаем високото ниво на обучение и преподаване в Белоградчик. От това време (1893 г.) се е запазила книгата на П. Касабов "Методика на училищната дисциплина" с много ценния предговор на В. Фармаковский "Исторически очерк на училищната дисциплина". Тази книга е толкова интересна, че заслужава внимателно проучване. Има податки, че тя е била настолна книга на белоградчишките учители. Запазени са в добро състояние три учебника: "Кратка нова история" (1894) от Г. Дерманчев, "Латинска граматика" (1896) от И. Коривек в превод на Иван Брожка и "Учебник по минералогията" (1894) от Хр. Яръмов.

Други източници: Личен архив на Матей Игнатов, част I: 1918-1944 (Матей Игнатов Иванов е б. жител на гр. Белоградчик, р. 4 август 1885 г. - п. 12 май 1957 г.).

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин