Изпрати стари снимки от Видин и областта

Видинските почитатели на професор Златаров

История - Други Видински граждани

проф,- д-р Асен ЗлатаровНа 22 януари 1922 г. във Видин се основава Българско инженерно-архитектно дружество - клон Видин. Сред учредителите е и инж. Никола Пенев - личен приятел на проф.- д-р Асен Златаров. В края на 1922 г. Българското химическо дружество е наброявало 181 редовни членове от цялата страна. "Не всички химици и инженер-химици бяха членове на дружеството - пише в спомените си проф. Йордан Чолаков. - Химиците в страната не бяха се конструирали в професионална организация, не бяха се оформили като организирано "съсловие". За да може обединението на химиците и инженер-химиците да стане професионален съюз, е възприета идеята за издаване на сп. "Химия и индустрия". За целта Българското химическо дружество избира редакционен комитет, в който участват Никола Пушкаров, Асен Златаров, Иван Томов. Страшимир Стоянов и др. На Асен Златаров се определя да напише "Програмните думи" за кн. 1 на списанието."

През м,. септември 1922г. излиза първи брой на списанието и членовете на БИАД - клон Видин колективно прочитат и обсъждат "Програмните думи". Те предлагат на инж. - химик Никола Пенев да покани във Видин Асен Златаров за изнасяне на реферат на тема "Основи на науката за храненето". По архивни документи на Българското инженерно-архитектно дружество и поместени дописки на страниците на списанието на дружеството "рефератът на Асен Златаров предизвика огромен интерес сред всички слоеве на населението и се превърна в един истински народен университет..."

През 1935 г. проф. д-р Асен Златаров по покана на водоснабдителна кооперация "Бдин" - Видин написва статия за ползата от изграждането на водопровод във Видин и здравеопазването на населението. Една година по-късно на страниците на "Видински вестник", по покана на видинския учител Марко Илиев Велковски, настоятел на сп. "Природа" (редактирано от проф. д-р Асен Златаров) е отпечатана статия под надслов "Гражданин".

Тази статия е посветена на Антон Страшимиров и това не е случайно, защото се знае, че Антон Страшимиров е учителствал и живял във Видин, където написал "Хоро". А тази творба разтърси цялата българска общественост. "Лесно е да бъдеш герой във времена на граждански мир и спокойни дни. Но колко калена воля за добро, колко себеотрицание са потребни, - пише проф. д-р Златаров във "Видински вестник", - за да дигнеш глас на трибун, да отбележиш мигове на човечност и съвест тогава, когато тъмните сили издевателстват над народа, когато злото се шири и властва..."

Проф. д-р Асен Златаров пише за гражданската доблест на Антон Страшимиров, но нека добавим и няколко факта за гражданската доблест и на проф. д-р Асен Златаров, написани от неговите видински почитатели:

„ ...При формирането на новото ръководство на БОНСС през есента на 1935 г. бях натоварен да отговарям за изграждането на Народния фронт в университета и другите висши учебни заведения - пише Живко Живков в книгата "Ремсови години". - Силно чувствахме необходимостта от легален студентски вестник. Централното ръководство на БОНСС реши да възложи тази задача на своя член Иван Бурин. Той започна да издава вестник "Академик"... Решихме да поканим да напише статия за вестника и проф, Асен Златаров, един от най-видните български учени, изтъкнат демократ и изявен антифашист, обаятелен оратор, на чиито лекции се стичаха студенти от всички факултети... Още в следващия брой на "Академик" се появи обширно интервю на Иван Бурин с любимия професор. А в статията, която написа за нашия вестник проф. Златаров разви редица интересни мисли за чертите на българското народно студентство".

Нека добавя, че в книгата "Ще ви разкажа за моя син" на стр. 143, Цена Чонос пише: "... Първото му писмо дойде много скоро. Струва ми се, че това беше най-дългото писмо на Боян по време на следването му. Прочетохме го заедно с Чонос. Настанил се прекрасно! Живеел в дома на проф. Асен Златаров.

Живото обществено чувство и будната съвест на проф. д-р Асен Златаров е знаме в борбата против фашизма. Книгата "В страната на Съветите" е четена със затаен дъх в нелегалните квартири и партизанските землянки. Дори едно такова скръбно събитие като погребението на проф. Асен Златаров се превръща в голяма народно-фронтовска демонстрация. Редом с хилядите антифашисти от цялата страна и във Видинско са организирани събрания в памет на проф. Златаров. Във Видин, Кула, Воднянци и други селища членовете на РМС изграждат Златаров комитет, в който се включват прогресивни културно-просветни дейци.

Вестник"Червено знаме", бр. 86, 19 юли 1986 г.
Христо Лишков - ИЗ СТАРИТЕ ВИДИНСКИ ХРОНИКИ

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин