Александър Лилов
История -
Граждани
Четвъртък, 15 Март 2012 01:45
Написано от ivailo

Чл.-кор. (1985) Александър Лилов е доктор на философските науки с публикации върху философията на изкуството, проблемите на идеологическата дейност на БКП, идеологическата борба между двете световни системи, международните отношения.
Роден е в с. Граничак, Белоградчишко на 31 август 1933 г. Завършил е Белоградчишката гимназия. Завършил е българска филология в Софийския университет "Климент Охридски" и "Естетика и теория на изкуството" в Академията за обществени науки в Москва. През 1968 г. защитава кандидатска дисертация на тема "Интелектуалното и емоционалното в изкуството", а през 1981 г. – докторска дисертация на тема "Природата на художественото творчество" във Философската катедра на Московския държавен университет "Михаил Ломоносов". През 1971 г. получава званието "старши научен сътрудник" ІІ степен в Института по изкуствознание – София.

По върховете на властта от 1974 до 1983 г. Беше член на Политбюро и секретар на Централния комитет на Българската комунистическа партия /БКП/, отговарящ за идеологическата работа.Вторият след Живков! Беше близък с Людмила Живкова. След отстраняването му от ръководството на БКП, при запазване на всички битови привилегии, което беше практика при Живков: махаше от длъжност, политически заклеймяваше, но... запазваше стандарта на махнатия, Лилов специализира във Великобритания. Стана директор на създадения от и за него Институт за съвременни социални теории. През 1984 г. е хабилитиран за професор в катедра "Философия, етика и естетика" на СУ "Св. Климент Охридски". През 1985 г. е избран за член-кореспондент на БАН. От 1983 до 1990 г. е директор на споменатия Институт. Специализирал е в Москва и Лондон.
Публикации:
"Критика на съвременни буржоазни теории за природата на изкуството" (1971)
"Към природата на художественото творчество" (1979)
"Въображение и творчество" (1986)
Сборник "Европа - диалог и сътрудничество" (1988)
"Философско-теоретически проблеми на ядрената война" (1989)
Сборник "Европа - да бъде или да не бъде" (1985)
"Дилогът на цивилизациите. Световният и българският преход" (2004)
"Информационната епоха. Съчинение в три тома. Том първи: Цивилизациите" (2006)
"Информационната епоха. Съчинение в три тома. Том втори: Световният и българският преход" (2006)