Родословието на Йона Мъжката
История -
Граждани
Понеделник, 17 Април 2017 23:30
Написано от ivailo

Именник на семейството и потеклото на Йонка Маркова от с. Бойница, Кулско, известна като Йона Мъжката - опълченка в Руско-турската Освободителна война, доброволка в Сръбско-българската, Балканската,м Междусъюзническата и Първата световна война.
От всичко написано за Йонка Маркова от Бърни Бончев, Велко Атанасов, Генади Вълчев и др., и онова, което са писали, прочели, чели, видяли и проумяли потомците, свързани по един или друг начин със семейството и потеклото й става ясно, че семейството й се е състояло от петима души. Баща - Марко Пейов, майка - Ружа и три дъщери - първата Гана, втората Цана и третата Йонка Маркова - Пейови.
За рождена дата на Йонка Маркова признателното потомство посочва 1857 година. През тази година е роден и Найчо Цанов, като и двамата са починали отново в една и съща година - 1923 г.
Йонка Маркова е била лично позната както с Найчо Цанов, така и с капитан Узунов, като поборници в Сръбско-българската война от 1885 г.
Семейството на Йонка Маркова е било бедно, но много трудолюбиво и същевременно будно в интелектуално отношение.
1. Първото семейство, което свързва живота си със семейството на Йонка Маркова е това на Петър Жиков Лишков, който се оженил за бедната Гана. Къщата му била до площада, срещу конака и общината. Синът им Жико Петров Лишков е човекът, който през 1918 г. създава организацията на БЗНС в селото, а през 1919 и 1920 г. на два пъти е избиран за народен представител. Той се е познавал лично с Александър Стамболийски. По-късно той, Петър Янков, Петко Йотов Филипов и други земеделци са били кметове и помощник-кметове в селото. Като кмет Жико Петров Лишков е шосирал пътя Бойница - Видин до Хайдук чешма с валирани камък и пясък, както и с канавки от двете страни. Затова и летописецът на Бойница Вълчо Даскалов пише, че бойничени помнят с добро Жико Лишков, доживял до дълбока старост. А за неговият син Стойко Жиков добавя, че "той е бил дългогодишен учител, проявил се като добър народен просветител, като лектор в Народния университет в селото, читалищен и кооперативен деятел." Стойко е бил зет на най-големия богаташ в селото Цоко Манойлов. Синът му Жико Стойков Лишков е бил юрист, съдия в гр. Първомай. Освен него Стойко е имал и две дъщери. Освен Стойко Жиков, Жико Лишков е имал и дъшеря - Марийка. Тя е била учителка, омъжила се за Петър Кабакчиев от Видин, учител по онова време в Бойница.
2. Второто семейство, свързано със семейството на Йонка Маркова за сега е неизвестно. Знае се само, че след като се омъжила, втората сестра на Йонка Маркова Цана родила дъщеря, която кръстила на името на сестра си - Йонка. Именно тази Йонка, племенница на Йонка Маркова, влиза в богаташкия дом на Нако Дамянов и му ражда трима сина и една дъщеря.

3. Семейството на Нако Дамянов е третото семейство, свързано непосредствено със семейството на Йонка Маркова.
Първият син на Йонка и Нако Дамянови - Димитър Наков Дамянов станал прославен учител. Той е бил директор на училището в Бойница и на училищата в други села на Кулска околия. Съпруга на Димитър Дамянов е била Тотка Дамянова, дъщеря на внука на баш кнеза Цанко Петков Цоков. Тя е била учителка, починала на 75-годишна възраст в София. Имали са двама сина - Дамян Д. Дамянов, лекар-интернист в гр. Севлиево, починал на 71-годишна възраст и Боян Д. Дамянов - професор, лекар-интернист в София, сега пенсионер. Той е зет на бившия ректор на Софийския университет Боян Биолчев.
Третото и последно дете на Йонка и Нако е дъщеря, която Йонка кръстила на милата си майчица Цана. Нако Дамянов е роден в с. Бойница. Починал е в София на 85- годишна възраст. Йонка Дамянова е починала на 65 години в с. Бойница.
Дъщерята на Нако Дамянов Цана, след като завършила бойнишката прогимназия, се омъжила за Дечко Марков от гр. Кула - богат търговец, с уговорката тя да завърши кулската гимназия, което и станало.

4. Четвъртото семейство, свързано по един или друг начин със семейството на Йонка Маркова, е това на внука на баш кнеза Петко Нинков - Цанко Петков Цоков, починал на 85 г. в с Бойница и на Иванка Цолова Цанкова, живяла до 91-годишна възраст. Те имали четири дъщери. Радка Цанкова Попова е била учителка, доживяла почти 100 години. Нейният съпруг се е казвал Дамян, известен като Данчо Попов.
Другата сестра Тотка Цанкова Дамянова също е била учителка. Съпругът й Димитър Н. Дамянов е починал на 75 години в София.
Перка (Пенка) поп Кирилова Пецовска е била домакиня. Съпругът й поп Кирил Пецовски е бил свещеник в храма "Свети Димитър" в гр. Видин. Починал е на 74 годишна възраст. Перка (Пенка) Пецовска е пенсионерка. През 2008 г. тя навърши 99 години. Жизнена, с бистър ум, тя и досегам живее в гр. Видин. Най-младата сестра Митана Цанкова Антова е била учителка, а след това лаборантка в млекоцентралата в гр. Видин. Тя е на 89 години, пенсионерка. Съпругът й Михаил Николов Антов е починал.

5. Петото семейство, свързано по един или друг начин със семейството на Йонка Маркова е това на учителя в с. Лопушна, Берковско, а след това свещеник в с. Бойница, Константин Димитров. Той е роден в гр. Горна Оряховица. Като учител в Лопушна се оженил за тамошна девойка на име Елена. В Лопушна им се ражда първият син Илия Попов - първият учител и директор на Бойнишката прогимназия. В спомените си за своя брат Дамян (Данчо) Попов Илия Попов дава обяснение защо баща им от учител станал свещеник. Той е обичал да пее в черквата и при едно посещение в селото владиката Кирил го харесал и започнал да го увещава, че като свещеник ще получава много повече пари. Бащата се съгласил, запопил се и през 1899 г. заминал със семейството си за с. Бойница, където станал свещеник.
Дамян (Данчо) Попов със своята съпруга Радка Попова имат син - Михаил (Мишо) Дамянов Попов, сега пенсионер. Освен двама сина, свещеник Константин Димитров и съпругата му Елена са имали и дъщеря - Райна Попова, учителка. От първия си брак тя имала син - Любен Братков Нинов. Вторият й брак я вързва с Калчо Бакърджиев, природно надарен артист, който организирал вечеринките и празниците в читалището на Бойница. За свещеник Константин Димитров Вълчо Даскалов отбелязва в своята книга "История на Бойница" (изд. 1961 г.): "Той не беше с духовно образование - семинарист, но подържаше добър ред в службата и бе буден интелект. За добрата си служба бе повишен от Видинския митрополит Неофит в чин протоерей - старши свещеник. В продължение на 40 години той развиваше голяма обществена дейност, като се грижеше не само за църквата, но и за училищата, читалищата, кредитната кооперация и т.н. Проучваше историята на селото и региона. Рожба на тази му дейност са две брошури - "Произход на имената на селищата във Видинския край" (изд. 1938 г.) и "Село Бойница, църквите и училищата му" (изд. 1939 г.).
С тези си два труда свещеник Константин Димитров доказа, че видинският край е чисто български и е имал героична и забележителна културно-просветна история".
Започнатото дело на свещеник Константин Димитров е продължено от Вълчо Даскалов и завършено по един уникален начин от неговия син Дамян (Данчо) Попов в неговия "Доклад за общата история на село Бойница, Видински окръг" (1963 г.). В доклада си Попов дава ценни сведения за историята на селото, като тези за боевете при Люле Бургас и Чаталджа по време на Балканската война, 1912 г. В сраженията участвали 70 души от с. Бойница, като 66 от тях са загинали. Дамян (Данчо) Попов посочва имената на четиримата останали живи.
От доклада научаваме, че по време на Сръбско-българската война от 1885 г. при една "въйлазка" от крепостта "Баба Вида", организирана от капитан Узунов, са загинали около 80 души, между които и един бойниченин - Цоко Гацов Милин.
При едно посещение на Велко Атанасов в Бойница Дамян Попов посочва годината, в която е родена Йонка Маркова - 1857 г., както и семейството, в което се омъжила първата сестра на Йонка Маркова - Гана - това на Петър Жиков Лишков и името на техния син Жико Петров Лишков.

6. Шестото семейство, свързано със семейството на Йонка Маркова е това на Цоко Пецовски - Мантаджията и Аница Пецовска, които имали двама сина - Кирил и Методи, и дъщеря Елена. Поп Киро и съпругата мум Перка (Пенка) поп Кирилова, за която споменахме, че сега живее във Видин, навършила 99 години, имали един син - Цветан (Цецо) Кирилов Пецовски, сега пенсионер. Цоко и Аница Пецовски са били комшии със семейството на Нако Дамянов.
Пред представител на в. ВИДИН сестрите Перка (Пенка) и Митана, родственички на Йонка Маркова, на въпроса какво знаят за Йонка Дамянова заявиха, че тя е била трудолюбива и будна жена. Макар и да е учила само до IV отделение, е знаела много добре да чете и пише. Перка (Пенка) поп Кирилова е най-възрастната родственичка на опълченката Йонка Маркова.
Що се отнася до Митана Цанкова Антова, то тя е жена с уникална памет. Митана знае потеклото не само на своето семейство, но и това на Йонка Маркова, както се казва - до четвърто коляно. Помни рождените дати и датите на кончината на своите родственици и дори това кой, къде и как се е реализирал в живота. Тя притежава и уникален семеен албум, който проследява потеклото на Йонка Маркова - доброволката, опълченката.
Родословието на Йонка Маркова, описано от родолюбивия учител Георги Йоцов, е публикувано в бр. 3 от 12.01.2009 г. на в. ВИДИН.
Георги ЙОЦОВ (1925 - 2010 г.) Роден е в с. Бойница. Завършва философия в СУ "Св. Кл. Охридски" с втора специалност история. Във Видин и в родния си край е познат като изявен общественик, безкористен идеалист и гражданин. Преживял времената на те- гоби и превратности, дългогодишният учител по история успя да съхрани в душата си най-ценното качесто за един истински българин - обичта към родния си край и хората.
Инициативен комитет за честване на 160 години от рождението на Йонка Маркова, опълченка и участник в Сръбско-българската война бе учреден под патронажа на кмета на община Бойница Анета Генчева. Комитетът ще набира средства за изработване на паметна плоча, която ще бъде монтирана на детската градина в Бойница, носеща нейното име.
Вестник Видин. Брой 20 (2416) l 13 - 15 март 2017 г. l ПОНЕДЕЛНИК