Изпрати стари снимки от Видин и областта

Изграждане на летището във Видин

видин - Летища

Иван Михайлов и откриването на Видинското летище, [1973 г.]Ангажирани с решаването на големи и малки проблеми, стратегически и оперативни задачи по развитие на окръжния град и окръга, на съвместно заседание на ИК на ГНС и ОНС – Видин се маркира нов проблем, идея която бе съвсем нова, дори непонятна. Наред с акцента за актуализиране транспортната връзка със София, изграждане нова съвременна шосейна магистрала и подкрепяне идеята за тунел под „Петрохан”, се постави мащабната задача за проучване, проектиране и изграждане в къси срокове летище до Видин. Бяха правени предварителни проучвания чрез Министерството на земеделието и Министерството на народната отбрана и съобразно спецификата на района, бе насочено вниманието на землището край с. Смърдан (Иново), на около 4 км. от града. Теренът бе равнинен, често наводняван и поради това заблатен, рядко използван за селскостопански нужди. Инициативата пак бе в Петко Илиев.

Тази грандиозна идея бе все по-актуална, поради отдалечеността ни от столицата и при интензивните пътувания на служители и граждани с леки коли и влак се разходваше от 3,5 до 5 часа!

Окръжното ръководство бе сондирало мнения с висшия компетентен елит в лицето на: Живко Живков, арм. ген. Добри Джуров, ген. полк. Велко Палин, Вълкан Шопов – министър на земеделието, Кирил Зарев – председател на ДПК и др. инстанции. Счетено бе за целесъобразно да се проектира от ПРОНО – (проектански институт при МНО) за стриктно спазване специалните изисквания за летене и кацане в приграничен район с Югославия и Румъния и се започне строителството като летище за селскостопански нужди, а в последствие да се доразвие – втора фаза и за военни цели!

Явиха се два основни проблема: отчуждаване землище от националния поземлен земеделски фонд и навигацията за бъдещите полети, тъй като при директни полети се засягат неутралните полоси – (гранични зони) със съседните държави. Налагаше се да се изградят допълнително „приводни” съоръжения при военното летище в Габровница и при новоизграждащата се край Грамада радио - релейна станция, за пренасочване на самолетите: София, Габровница, Грамада, Видин. Наложи се неколкократно да ходим с Петко Илиев в София при горепосочените ръководители и упълномощените от тях лица за ускорено и компетентно решаване на проблемите, както и до проектантския колектив, ръководен от полк. инж. Коцо Радославов. С енергията и огромните усилия на Петко Илиев се придвижваха задачите. Отприщи се проектирането след многобройните съгласувания на най- високо ниво, осигуряваха се средства чрез бюджета на ОНС и неколкократни субсидии от Министерството на финансите и по линия на Министерството на земеделието. Реализираше се ускорено строителство на една писта с обикновени размери и временна сграда с оборудване на МНО, но в процеса на реализацията се “доразви” в двупосочна писта с максимална дължина 2,4 км. за кацане на граждански и военни реактивни самолети. Строителството бе предхождано от изграждането на много сложни дренажни системи, тъй като районът бе с най - ниска кота във видинската низина. С неимоверни усилия бе организирана допълнително работна ръка от района на “Златния рог”, необходимата уникална техника от ГУП втора фаза и за военни цели!

Най - високите марки бетон се осигуряваха на три смени от бетоновите възли на “Заводски строежи” и ДСУ, а инсталациите се изпълняваха от ДСО “Монтажи”. Цялото оборудване за І и ІІ етап се достави от МНО. Офанзивата обхвана периода 1971 - 1973 год. и завърши с тържественото откриване на авио - линията “София – Видин – София”, при трайност на полета в една посока само 20 мин.! Отново искам да отбележа, че величавото дело на Петко Илиев в окръга се бележи със завършване строителството на летището във Видин при крайно комплицираните географски условия. Експерименталните полети на граждански самолети до София станаха през месец юли, а официалното откриване стана за 9 - ти септември 1973 г. в присъствието на министъра на транспорта Григор Стоичков, който само след месеци щеше да ми стане министър, на мястото на инж. Белички!

Редовните полети – ежедневно сутрин и вечер с Ан -24 бяха голяма придобивка за населението. Само 12 лв. бе цената на билета! Взе се решение всички командировани да ползват самолета, за да се уплътняват рейсовете и оправдае целесъобразността. По - късно народът свикна и предпочиташе тази връзка, пред 450 км. пътуване с кола по нашите пътища.

След реализиране и на тази обществена придобивка за града и окръга, само след няколко месеца Петко Илиев бе изтеглен на работа в Министерството на външните работи в София, а моя милост - след още около 20 месеца битки в строителството, заминах за дълго на отговорна работа в Москва!



Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин