Чинарът от село Арчар още чака своята коронация
Новини -
От пощата
Неделя, 15 Май 2016 20:33
Написано от ivailo



През 2014 година чинарът от село Арчар, Видинско- стана победител в конкурса „Дърво с корен 2014” организиран от Фонадция „ЕКООБЩНОСТ”. Номинацията в конкурса е подадена от Мирослав Людмилов, който описва накратко историята на дървото и отношението на хората към него. Успява да предаде живота в селото и природната картина жива, чрез силата на словото и литературните похвати, което впечатлява журито допуснало кандидатурата в топ 10 истории на дървета за най- обичано, обгрижвано и харесвано дърво от хората.

Чинарът получи грамота и статуетка, както и ваучер на стойност от 400,00 лева. Ваучера включва оглед на място от специалист дендролог, ако е необходимо, информационна табела и дървена оградка. С приза дърво на 2014 година, чинарът от Арчар представи България на Европейския конкурс „Европейско дърво на годината 2015” и зае почетното седмо място от общо 14 участници от различни европейски държави!
До днес няма никаква реакция от местните власти: кметство, община и областна управа за това какво се случва и защо все още няма направена дървена оградка и информационна табела? Чинарът трябва да бъде огледан и от специалист. В момента дървото , което прослави Видинска област съхне и гние. В сърцевината на дървото има голяма хралупа, която трябва да бъде запълнена с растителна смола. По тази нацин ще се заздрави и укрепи дървото.


По предписания на „ЕКООБЩНОСТ” се споделя мнението,че трябва да се освободи малко от пространството около кореновата система на чинара, за да може да се развива и запази за по- дълги години. За съжаление има отказ от кметството за това изискване, че с премахването на един или два реда плочки от площада ще се наруши цялостната естетика и визия на село Арчар. Може би това е единственото място в селото, което не може да бъде преструктурирано и оформено така, че да могат Арчарчени да запазят своя Северозападен символ- чинарът им.
Една година по- късно всичко е потънало в мълчание и бездействие. От фондацията чакат отговор от Община Димово на изпратено запитване през месец февруари към тях, дали биха се включили като финансиране за облагородяване на територията около дървото, а всички те заедно чакат специалиста дендролог от София да вмъкне някъде в програмата си ЧИНАРА, който има спешната и наложаща адекватна намеса за да спрат гниенето и изсъхването му.
Да очакваме в най- скоро време някой да се събуди от отговорните институции и да продължи инициативата на Людмилов. Недопустимо е да се потъпква нечии труд, минало и природна дървесна забележителност.
Арчар, къде сте...?
ПИСМО ОТ ФОНДАЦИЯ "ЕКООБЩНОСТ"