Изпрати стари снимки от Видин и областта

Паметникът на 3 пехотен Бдински полк

История - Паметници

1941 г - Строителният комитет по изграждането на Паметника на Бдинци. Сред разпознатите на снимката са: арх. Илия Попов, полк. Терзийски, околийският управител Гр. Михайлов, началникът на гарнизона полк. Великов (вторият офицер отляво надясно), Никола Георгиев-Комитата, учителят Васил Атанасов, инж. К. Дицов, майсторът Bacил Георгиев-Цико. (Снимката е от личния архив на д-р П. Петрова, внучка на полк. Великов).
На централния видински площад "Бдинци" се издига монументалният паметник на загиналите във войните 1912-1918 г., построен през 1942-1943 г. и тържествено осветен на 3 март 1944 г. В редица издания са поместени снимки на паметника и е пояснявано, че той е творба на проф. Никола Кожухаров. И въпреки че този паметник съществува повече от шестдесет години, включен и в предишния, и в сегашния градски архитектурен ансамбъл и оформя централното площадно пространство,-малцина са тези, които знаят неговата история.

От 1911 до 1942 г. на същия площад се намираше паметникът "Скърбящият воин", творба на проф. Андрей Николов. Този паметник през 1943 г. бе преместен пред ж. п. гарата и за него е писано много пъти. През тридесетте години на миналия век видинското офицерство и ветераните от Дружеството на бойците от фронта подемат инициативата за издигане величествен паметник за увековечаване бойните подвизи на бдинци. Основан е комитет по строителството и Фонд по изграждането на паметника. В началото на 1936 г. е обявен конкурс за построяването на паметника. Представени са 23 проекта. Журито в Отдела за военни музеи, паметници и гробове при Министерството на войната обявява резултатите на 25 декември 1936 г. Първа награда се дава на Васил Паскалев, втора - на Стефан Пейчев. На следния ден в салоните на Държавната художествена академия се устройва изложба на всички участващи в конкурса проекти-макети. В продължение на десет дни изложбата е видяна от хиляди посетители.

На 4 март 1937 г. на заседание на комисията, в присъствието на инженери и архитекти, общински и военни управници, общественици и културни деятели и при активното участие на автора на проекта, във Видин е определено точното място, за което е съставен надлежен протокол. Но след месеци и години се налагат съществени промени от "обективен и предимно субективен характер . Металоемкостта" на паметника на Васил Паскалев е непосилна за бюджета на Комитета по издигане на паметника и по препоръка "отгоре", т.е. от София, във Видин се насочват към проекта на Никола Кожухаров и арх. Георги Стойков.
Паметник на трети пехотен Бдински полк
И така, на 3 май 1939 г., техническата служба при Видинското общинско управление узаконява идейните и работните архитектурни проекти и съответните железобетонни изчисления и конструкции (справка - Държавен архив - Видин, фонд 333 К). Строителството на паметника продължава няколко години.

Съгласно проекта паметникът има височина 14.50 м. Изграждането му става под личното ръководство на арх. Георги Стойков и Никола Кожухаров и с неоценимо голямото сътрудничество на Васил Атанасов, гимназиален учител, уредник на Видинския музей. Той, заедно с Андрей Николов, са ръководили изграждането на "стария паметник" и е причина и радетел за спасяване от претопяване на "Скърбящият воин" и преместването му пред гарата.

Обелискът, пиедесталът и стълбището са изградени от майстори - строители и каменоделци от Белоградчишко и Видинско. Използвана е наличната примитивна строителна техника - дървени скели и обикновени макари за издигане на тежките гранитни блокове и се е разчитало единствено на мускулната сила и лостовете от първи и втори род. След изливане в софийската бронзолеярна фигурите са натоварени в открити вагони и така пристигат във Видин. Монтирането на бронзовите войни върху гранитния пиедестал се извършва пак по най-примитивен начин - с дебели конопени въжета и скрипци. Много видински граждани с доброволен труд и дарения завършват работата по паметника докрай.

Заслужава да се отбележи помощната акция на Комитета за културно повдигане на Видинския край, читалище "Цвят", Дружеството на инженерите и архитектите, Дружеството на видинските адвокати, Лекарското дружество, Червен кръст и др., щедро дали своята лепта за увековечаване подвизите на бдинци. Не на последно място трябва да споменем за голямото майсторство на оксижениста Павел Джотолов и за въжарите от работилницата на семейство Ивкови.

Паметникът окончателно е завършен през 1944 г. За освещаването му свидетелстват поканите на инициативния комитет, в които четем: м... На 2 март 1944 г. ще се проведе от 16.30 ч. тържествена заря с церемониал, а на 3 март от 8 ч. ще стане тържественото откриване на Паметника на загиналите по бойните полета бдинци..."

На тази дата, в присъствието на официални лица и хиляди граждани, между които на челно място са опълченците, доброволците и ветераните от войните, става тържественото освещаване на паметника, на който върху гранита с бронзови букви е написано:"Величието на Родината се гради върху костите на ония, които достойно живяха и умряха за нея!"

( Една легенда за създаването на паметника на бдинци разказва: първоначалната идея на Никола Кожухаров е била войниците, изобразени на паметника, да маршируват под знамето. Направил той композицията от глина, озаглавил я „Победен марш" и повикал кмета на Видин и делегацията да го видят и одобрят. Но делегацията се забавила с посещението поради няколкото почивни дни. Когато най-после отишли в ателието му, видели, че глината се била свлякла и войниците са се наклонили напред все едно атакували. Позата много харесала на автора и така се родил паметника „Победен щурм"! )

Христо Лишков - ИЗ СТАРИТЕ ВИДИНСКИ ХРОНИКИ

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин