Изпрати стари снимки от Видин и областта

Легендарният партизански командир не е забравен

История - Партизани

 

СЛАВЧО ГЕОРГИЕВ ДРОЦАНОВ /АСЕН БАЛКАНСКИНавършиха се 90 години от рождението на Славчо Дроцанов - Асен Балкански
Има едно име от плеядата ярки антифашисти от Видинско, което не може да бъде забравено -легендарния партизански командир Асен Балкански. До неотдавна един голям булевард във Видин носеше това име, носело го е и най-голямото шивашко предприятие в страната. Днес няма да го прочетете по табелите на улиците, нито сред фирмите. Но от това то не става по-неизвестно... В днешното време то изгрява с нова сила и зарежда с оптимизъм, с вяра, с пример как трябва да се работи и живее за мечти, идеи и каузи

 

 

И как може да се умира за идеали.
Две страни могат да се гордеят с Асен Балкански - България и Сърбия, защото той е белязал с яркото си участие антифашистката съпротива и в двете. Почитаме го ние, видинските социалисти, защото е роден във видинското село Чупрене.
Това е станало през септември на далечната 1920 г. Ако беше доживял до днес, щеше да бъде на 90 години. Той сигурно би бил мъдър, добър и достолепен мъж с много деца, внуци и правнуци. Но изгоря в борбата за свобода и справедливост, преди да създаде свой дом и семейство. Само 23-годишен...
Под името Асен Балкански се крие будният младеж от село Чупрене Славчо Дроцанов. Като всички народни деца от своето време и той, едва 14-годишен, вместо на училище, е даден за ратай из ломските села, а малко по-късно става и общ работник в Лом и Фердинанд. Сблъсъкът му с несправедливостта, с експлоатацията, с жестокостите на тогавашната власт, отваря очите му за истината, доброто и социалистическия идеал. Заради болест за кратко се завръща в родното си село и става библиотекар. Книгите, които жадно чете, заместват пропуснатото му училище. Още 18-годишен той е наясно със своето място в живота.
През есента на 1941 г. е призован да служи на фашистката власт в казармата на град Белоградчик. По това време единствената страна на неговия идеал - СССР, повежда смъртна схватка с хитлеризма, а партията на българските комунисти призовава честните хора в страната с оръжие в ръка да окажат съпротива на царската власт, която нарежда страната ни до фашистка Германия. Поставя се началото на организираната съпротива, създават се първите партизански групи и отряди

 

 

Една нощ Славчо Дроцанов и Неофит Александров от Лом напускат казармата и се вливат в нелегалната борба. От родното село на Славчо - Чупрене, преминават на сръбска територия и се присъединяват към Нишавския партизански отряд. Съпротивата срещу фашизма няма граници - тя е еднаква и нужна на цяла Европа. Още в първата въоръжена акция на сръбския отряд двамата българи получават бойно кръщение. Славчо приема името Асен Балкански, а Неофит - Ломски. Доказал безспорни качества на храбър боец, на вещ военен организатор, на съпричастен към всички другари член на отряда, Балкански скоро е избран за командир на Нишавския партизански отряд.
За успешните акции на отряда, за подвизите на Асен Балкански и другарите му, за защитата на бедното сръбско население от насилници-дражевисти се понасят легенди. За тях разказва и нелегалната радиостанция "Христо Ботев"

 

 

Българската власт, уплашена и разярена, му издава задочна смъртна присъда и обявява награда от 300 хиляди тогавашни лева за главата му.
През есента на 1942 г. командирът, макар и само на 22 години, е скован от остър ставен ревматизъм и се връща в родния край за лечение. Показателен е начинът, по който е бил лекуван. Отначало в Чупрене, а след това верни ятаци го пренасят нелегално до Видин, където лекари- комунисти се заемат с лечението му. Нелегално с влак командирът стига до София, където пък е настанен в Александровската болница. Много от лекарите са знаели кого лекуват - човека, на когото фашистката власт издава присъда след присъда - общо четири, за чиято глава се дават пари. Но никой не го издава и лечението преминава успешно.
Вдигнал се на крака, Асен Балкански отново се връща в отряда. Заедно с партизани от видинския отряд "Георги Бенковски" преминават на югославска територия. Нишавският отряд прераства в Пиротски, след като редовете му се увеличават с нови бойци. Няколко успешни акции повдигат духа на местното население, а сръбското министерство на вътрешните работи е разтревожено от мащабните партизански действия. За героичната борба на Пиротския отряд разказват радиостанциите Москва и Лондон

 

 

През август 1943 г. край село Топли дол започват мащабни акции на сръбски и български партизани. Ръководството на смесения отряд е поверено на Асен Балкански. В настъплението с нова сила блясват организаторските и военните способности на командира, неговата храброст. Срещу отряда са вдигнати полкове и дивизии, артилерия и авиация, ловни роти и дражевистки банди. За залавянето му е обявена нова награда.
В кървавата привечер на 8 август 1943 г. край с. Топли дол, на моста над река Темска, Асен Балкански попада на засада. Фашистки куршум го улучва смъртоносно. За да не попадне жив в ръцете на врага, той изстрелва последния куршум в слепоочието си.
Така завършва животът на смелия партизански командир. На безкрайно предания, убеден в правотата на избора си обаятелен човек.
Той беше избрал да се бори за своя социалистически идеал с оръжие в ръка. Тръгна подир мечтите си за нов, по-справедлив свят, по-добър живот за своите бедни събратя по участ и изгоря в неравната борба. Но остана безсмъртен.
И днес си спомняме за него и разказваме на младите поколения за живота му. Защото такъв живот трябва да се познава. За гордост - какви синове е откърмил родният Балкан, за чест - какви хора е раждала видинската земя, за пример - какви личности са били привлечени и са служили вярно на нашия социалистически идеал.
Това го извисява над днешните дребни страсти, ниски постъпки и жалки напъни той да бъде пренебрегнат, низвергнат и охулен.
Това не може да стане, щом за този идеал са умирали хора като нашия Асен Балкански.
Пламен Трифонов
duma.bg

 

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин