Изпрати стари снимки от Видин и областта

Неолитна революция

История - Първобитен човек

Неолитна революция
Първобитните хора постепенно се научават да отглеждат растения и животни, с които да се хранят. Новия начин на изхранване - т.нар. произвеждаща икономика (за разлика от рисбояващата", характерна за целия предходен период от историята на човечеството) - учените наричат неолитна революция, защото тя наистина създава качествено нови условия за живот, Първобитните хора вече обработват и глината - отначало с ръце, по-късно и с грънчарско колело. Готовите домакински съдове из-тичат в специални пещи, за да станат здрави и дълготрайни. От кожите на животни шият различни „модели" дрехи, правят колани и нещо подобно на обувки за зимата. Приготвят си украшения, а земеделието, животновъдството и занаятите правят живота им и сигурен.
За развитието на земеделие и животновъдство обаче са необходими равни земи, напоявани от реки. Това кара хората да търсят речни долини, удобни за заселване, а както видяхме, в днешна Северозападна България такива земи са в изобилие. След като напускат пещерите, първобитните хора се научават да строят колиби от дърво и глина. Така възникват малки селца, разположени на непристъпни места - на острови, сред блатисти местности или дори върху построени от хората дървени площадки сред езерата. Археолозите днес ги откриват и по двата бряга на Аунава. Изглежда, временните селища от предходната епоха не са забравени от по-късните поколения, защото около тях съществуват благоприятни места за лоб и риболов - занятия, които още дълго ще останат решаващи за изхранването на все по-бързо нарастващия брой на населението.
Едно такова място, където хората от новокаменната епоха трайно се настаняват, се намира днес в най-високата част на гр. Видин. Аруго е открито от археолозите на километър и половина в северозападна посока; обитавано е без прекъсване от петото до третото хилядолетие пр. Хр.
от книгата "Видин Кратък исторически очерк"

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин