До забравеният паметник над село Стакевци
Туризъм -
Пътеписи
Вторник, 14 Октомври 2014 02:37
Написано от ivailo
Историята на паметника е доста неясна. Предполага се, че е построен през 1909г. в памет на първите загинали граничари през Сръбско-българската война от 1885г. Самият паметник се намира на няколко метра до граничната бразда и гранична пирамида. До него е стария граничен пост изграден от каменни плочи.
За този паметник знам от няколко години и два пъти се опитах да го открия но и двата пъти не успявах за това. Причините са, че единият път излязох на грешно място и обърках пътя на границата и в последствие се загубих а втория път тръгнах много късно от град Видин и още не бях стигнал границата и се наложи да се прибирам. Този път се обадих на
Боян Минков собственик на къщи за гости в село Стакевци. Боби е голям любител на историята на област Видин и изучаващ историята на село Стакевци и района там. С него имаме много общи идеи но за тях ще пиша друг път. Боби с негови приятели откри паметника и го снима за да ми го покаже. Аз не бях сигурен дали с времето както всичко в област Видин така и паметника и поста не са останали в историята, но за щастие бяха там.
На 12 октомври 2014г тръгнахме в 09:00 от град Видин по посока с.Стакевци. с моят добър приятел Георги Иванов (70г) билкар, геолог, картограф, туристически водач, пенсиониран учител по история, география и тн. тн. Минахме транзит през с.Гара Срацимир, град Димово - разкопани улици и зарязани с 10 сантиметрови изрезки, горната част на с. Бела, с. Гранитово град Белоградчик, горен и долен Чифлик и стигнахме в с.Стакевци.
В с.Стакевци ни чакаше Боби и след кратки напътствия тръгнахме към границата.
На места притоците на река Стакевска са излезли от коритата си и текат през горските пътища. Хората не помнят такива пълноводни притоци и реки по това време на годината.
Точно този участък ни създаде много проблеми и в предпоследното ни идване с друг любител на офроуда Ники Петков.
Есенна красота


На фона на случващото се със северозапада,
старата гранична застава ЮНАК е олицетворение. Някога е охранявала границите на Н. Р. България а в днешни дни е пред срутване и природата ще я погълне сякаш нищо не е имало там ...
Винаги съм се чудел на ловджийските колиби и заслони направени с подръчни материали на интересни места но ловджийско чакало с изолация и дограма не бях виждал.

На 100 метра от ловното чакало спряхме джипа и тръгнахме пеша, тъй като някогашния граничарски път се е превърнал в пътека.

Тук видях и този интересен слепоок

Имаше най-различни гъби
Червена мухоморка


А тази мисля, че е ливадна виолетка

Дървесни гъби - Праханки
Не знам как се се казва тази гъба с форма на кристали но имаше такива в няколко цвята: бял, жълт, розов и виолетов
След два часа изкачване в пресечена местност стигнахме границата с Република Сърбия. Знаехме само, че след като стигнем границата и видим пирамидите трябва да тръгнем на дясно посока с.Крачимир и паметника и поста са на 3, 4 метра от пирамидата и няма как да не ги забележим. Не знаехме на коя пирамида на дясно и тръгнахме на късмет ако паметника не е на едната страна ще е в другата.
От съображения за сигурност няма да съобщя номерата на граничните пирамиди.
В непосредствена близост до границата но в сръбската част местните ловци имат ловджийска барака. Има маса и пейки.
След още стотина метра пеша най-после видях граничния пост. След два несполучливи опита успях от третият.
Този граничарски пост е на над 100 години. Изграден от камъни и преживял стотици земетресения и няколко войни.
Предполагам, че това дърво (ясен) до граничния пост е негов набор.
От другата страна на гранична пост е паметника. Малко известния паметник да не кажа забравен. Нека хората занимаващи се опазването на военните паметници да се събудят защото земята под паметника подава и в идните години и този паметник ще падне и вероятно ще се счупи.
Ако някой далечен роднина на някой от загиналите граничари чете този пътепис и види мястото където е загинал неговия дядо или пра-дядо ще се радвам, че съм му помогнал.


Снимки за спомен
Време е за дълго спускане към поляната с ловджийското чакало и джипа. Изненадите продължиха. Най-голямата гъба дето съм виждал в живота си. Предполагам, че е гъба Праховка

На 300 400 метра от паметника в началото на гората се виждаха по дърветата маркерите на предишните посетители.

Някой може ли да повярва, че от тук извират два притока на река Стакевска и същите тези извори, няколко километра по-надолу са пълноводни.

Най-различни гъби

връх Бовче било

връх Зелениград
Цялото пътешествие е 11 часа. Изминати около 180 километра Видин - Стакевци - паметника - Видин