46 случая на туберколоза са установени в област Видин през 2012 година
Новини -
Регионални новини
Неделя, 24 Март 2013 18:02
Написано от ivailo

В последните години се наблюдава значителен ръст на туберкулозата в световен мащаб, съобщават от Регионална здравна инспекция-Видин. Статистиката на Световната здравна организация (СЗО) сочи, че всеки трети, или около 2 млрд. души, са заразени с туберкулозни бактерии. ООН има три основни приоритета – борбата със СПИН, маларията и туберкулозата. Затова е създаден Глобален фонд за профилактика и лечение на тези опасни заболявания.
През 2012 г. в област Видин са регистрирани 46 случая срещу 51 случая през предходната 2011 г. От заболяването са засегнати 7 от 11-те общини в областта срещу 10 засегнати общини през 2011 г. Със заболяемост, по-висока от средната за областта, са общините: Чупрене – 2 случая, Ружинци – 4 случая и Видин – 31 случая. В останалите 4 общини има регистрирани единични случаи – общо 9. 27 от заболелите или 59% са от гр. Видин. 17 лица от заболелите или 37% са регистрираните в селата.
Особено тревожна е тенденцията за поразяване на младата и социално-активна възрастова група. Най-голям е броят на случаите във възрастовата група 25-59години – 31 от случаите (67%), съответно с най-висока заболяемост (71%000); през периода не са регистрирани случаи във възрастовата група от 0 до 14 години; регистриран е един случай на 18 годишна възраст; заболелите над 60 годишна възраст са 12 (34.3%000). Превес имат мъжете (74%). Запазва се тенденцията над 40% от заболелите да са от групата на безработните лица, на второ място стоят пенсионерите (26%). Всичко това се обяснява с лошите битови условия, стресът, непълноценното хранене, злоупотребата с алкохол, липсата на финансови средства, които водят до повишен риск от заболяване.
Болестта се причинява от бактерия на Кох, който има 4 патогенни типа: човешки - Mycobacterium tuberculosis; говежди; птичи и миши. 98% от случаите при човека се причиняват от Mycobacterium tuberculosis, малка част от говеждия тип, а само единични случаи – от птичия.
Туберкулозните бактерии са изключително устойчиви във външната среда. Те се запазват дълго в храчките, отделяни от болен човек. При стайна температура остават жизнеспособни от 2 до 10 месеца в зависимост от хигиенното състояние и осветеността на помещението, като в тъмни и непроветриви помещения туберкулозните бактерии могат да издържат до 3 г. Те са силно чувствителни към слънчевата светлина - при пряко действие тя ги унищожава за 5 -10 минути.
Основен източник на заразяване е болният от белодробна туберкулоза човек. Проникването на инфекцията най-често става през дихателните пътища – въздушно-капков механизъм. При кашляне, кихане и дори разговор болният човек отделя туберкулозни бактерии във въздуха. Така хората, които се намират в близост, могат да вдишат бактериите и да се заразят. Прахът в стаите и по улиците, където туберкулозните бактерии остават дълго време жизнеспособни, също може да е източник на заразяване – въздушно-прахов механизъм.
Туберкулозните бактерии са разпространени повсеместно и всеки от нас се “среща” с тях, но не всеки се заразява и не всеки инфектиран се разболява от туберкулоза. Около 22% от хората, които са били изложени на продължителен контакт с туберкулозната бактерия, се заразяват. От тях само една малка част - около 10%, развиват заболяването на даден етап от живота си. Дали човек ще развие заболяването или не, зависи в голяма степен от естествените съпротивителни сили на организма. Повечето от хората (в 90% от случаите), които се заразяват с туберкулоза, остават само носители на бактерията и никога не развиват заболяването.
Само хората с активна и нелекувана туберкулоза могат да заразяват околните, особено при т.н. открити форми – инфилтративно пневмонична и кавернозна.
Заразяването на човек може да стане и от болни от туберкулоза животни – главно едър рогат добитък. – при консумация на заразено краве мляко – алиментарен / хранителен/ механизъм.
Радио “Фокус”- Видин