Изпрати стари снимки от Видин и областта

Д-р Антон Петров: До края на годината трябва да се забрани тютюнопушенето във всички заведения

Новини - Регионални новини

Д-р Антон Петров: До края на годината трябва да се забрани тютюнопушенето във всички заведенияЗа проверките за тютюнопушене в заведенията радио “Фокус”- Видин разговаря с д-р Антон Петров, директор на Дирекция „Здравен контрол” в Регионална здравна инспекция – Видин.
Фокус: Г-н Петров започнахте проверки в заведенията от Видинска област, в които следите дали се спазва забраната за тютюнопушене. Какво отчитате?
Д-р Антон Петров: От 14 февруари до 18 март РЗИ – Видин проведе тематична проверка относно разрешаването и забраняване на тютюнопушене в места за настаняване и средства за подслон, заведения за хранене, автогари, детски ясли, административни сгради, лечебни и други. Подлежащи на проверка са 1 708 обекта, проверени са 1 327. В административните сгради следим дали е подсигурено от работодателя помещение, което отговаря на изискванията и в което се разрешава тютюнопушенето. Вратите трябва да са плътни, а в помещението да има вентилация. Голяма част от работодателите са издали заповед, с която са забранили тютюнопушенето.
Фокус: Пуши ли се в обекти, в които е забранено тютюнопушенето?
Д-р Антон Петров: В детските градини, училища и общежития е официално забранено тютюнопушенето. Забраната се спазва?
Фокус: Къде извършихте най-много проверки?
Д-р Антон Петров: Най-много в заведенията за обществено хранене. Има изискване тези, които са до 50 квадратни метра имат пълното право да се определят само за пушачи или за непушачи. Когато в едно такова заведение се допуска тютюнопушене се слага указателна табела, тя е по определен образец. На нея има означение, че е забранен достъпа на лица до 18 години.
Фокус: Какво установихте по време на тези проверки?
Д-р Антон Петров: Част от тези заведения са се определили като такива, в които няма да се пуши. В по-голямата си част при заведенията в по-малките населени места е определено, че може да се пуши. Това е абсолютно обяснимо с възрастния състав на населението. Когато в заведението се допуска тютюнопушене трябва да има протокол от акредитирана лаборатория, която да доказва, че вентилацията е ефективна. Издадени са 27 предписания, съставени са 11 акта за нарушения – няма протокол за наличие на вентилация; не са обозначени помещенията за тютюнопушене и неработеща сигнализация на вентилацията. Големите заведения във Видинска област избират да имат две зали – за пушачи и непушачи. Някои от тях не ги преградиха и обявиха, че в тях няма да се пуши.
Фокус: На указателните табели посочени ли е телефон за връзка с инспектор от РЗИ, ако видим нарушения?
Д-р Антон Петров: Да посочен е такъв телефон. Но ние получихме много малко сигнали – около 20. От 8 до 17 часа на телефона винаги има дежурен инспектор, дори няма почивка на обяд.
Фокус: Докога ще продължат проверките?
Д-р Антон Петров: Сформирали сме два екипа, като те ще проверяват извън работно време, дори и в почивните дни. По същия начин ще направим проверки и в заведения с нощен режим на работа. В тях е забранено да присъстват деца под 18 години. Ще търсим и съдействие от органите на реда. Най-ниската глоба започва от 50 лева, а най-голямата достига до 15 000 лева.
Фокус: Какви са новите моменти при заведенията под 50 квадрата?
Д-р Антон Петров: Те нямат право да разделят залата на пушачи и непушачи. Надявам се ръководството на Министерството на здравеопазването съвместно с правителството до края на годината да забранят навсякъде тютюнопушенето, за да бъдат равнопоставени всички заведения за обществено хранене.
радио "Фокус" - Видин

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it

Продължава работата по изгражд

News image

Продължава работата по изграждането на канализационната сиситема в община Димово. И за сега няма сериозни проблеми, кои... виж още

Comments

Седем дела ще бъдат разгледани

News image

Седем дела ще бъдат разгледани в Административен съд – Видин до съдебната ваканция в средата на юли. През тази седмица ... виж още

Comments

Кметът на Видин Герго Гергов и

News image

Кметът на Видин Герго Гергов и председателят на Общинския съвет Пламен Трифонов бяха гости на празника Трифон Зарезан в ... виж още

Comments

Първа копка по проект за 1,750

News image

Започна изграждането на защитено жилище в комплекс „Гео Милев”, което е първото от общо трите по проекта „Домашен уют и ... виж още

Comments

Направена е пълна профилактика

News image

„Мрежовият експлоатационен подрайон - Видин стопанисва 7 броя електрически подстанции. До този момент е направена пълна ... виж още

Comments



Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин