Д-р Станислав Поломски, директор на ЦСМП - Видин: Телекомуникационната система триаж ще улесни работата на лекарите, които преценяват спешността на случаите
Новини -
Регионални новини
Понеделник, 31 Октомври 2016 08:48
Написано от ivailo

Телекомуникационната система триаж ще улесни работата на лекарите, които преценяват спешността на случаите. Това каза за Радио “Фокус” - Видин д-р Станислав Поломски, директор на Център за спешна медицинска помощ - Видин. Той посочи, че, чрез въпросите, които ще се задават на повикващите Спешна помощ, лекарят ще прецени състоянието на пациента и по този начин ще се подобри качеството на обслужването. „За някои състояния е достатъчно да се зададат и по 2 - 3 въпроса, но има и състояния, при които могат да се зададат и 20 въпроса. Тези въпроси трябва да отсеят спешните състояния на пациентите”, обясни д-р Поломски. Той допълни, че за съжаление има и пациенти, които не съдействат. „Някои дори лъжат, други си правят експерименти със спешната помощ, което дори дребно, е престъпно деяние”, каза д-р Поломски. Той призова хората, когато повикват Спешна помощ, да оказват пълно съдействие на операторите в комуникационния център, както и на лекаря, ако се стигне до конферентна връзка с такъв. По думите му хората, повикващи спешна помощ, трябва да отговарят максимално точно на зададените им въпроси, за да може и оказаната им помощ да е ефективна и да не се разкарват излишно екипи на Спешната помощ.
Оплаквания за закъснял екип на Спешна помощ, може да се каже, че във Видин няма. Това каза за Радио “Фокус” - Видин д-р Станислав Поломски, директор на Центъра за спешна медицинска помощ във Видин. Той посочи, че, когато има обаждане за спешен случай с код червен, който е наистина застрашаващ, ръководството на спешния център никога не е получавало оплаквания за забавил се екип. „Ние имаме и GPS-система, която проследява движението на линейките, минутите и при нужда може да се докаже. Може би е имало дребни оплаквания за не толкова спешни случаи, когато на някой му е хрумнало да си измери кръвното налягане, без да има оплаквания, което на практика не е дейност на Спешната помощ”, каза д-р Поломски. Той заяви, че при спешни случаи като ПТП, инфаркт или инсулт, няма нито едно оплакване, че екипът е закъснял. По думите му понякога може да се наложи малко да се изчака само в случай, че в момента на повикване всички екипи на Спешната помощ са на посещения, но първият, който се върне, веднага тръгва към новото повикване.
Радио “Фокус”- Видин