„Когато ги чуеш, краката сами те изправят”- казват на влашки възрастни хора от видинското село Антимово за духовия оркестър към местното читалище. Духовият оркестър „Дунавски ритми”, който вече е сред петте кандидатури в представителната листа за нематериално културно наследство по Националната система „Живи човешки съкровища- България” за 2012 година, е създаден преди седем години към читалище „Развитие 1926” в селото. От тогава музикантите са с редовно присъствие на фестивали и фолклорни събори.
„За Жеравна имаме постоянна покана”-разказва ръководителят на оркестъра Пламен Димитров. При едно от първите си участия пред публика, оркестърът бил последен в програмата, но толкова впечатлили зрителите, че основният организатор на фестивала Христо Димитров лично отишъл при музикантите. „Дойде при нас и каза :”Момчета, да знаете, че сте абонирани за Жеравна предпоследните петък, събота и неделя на месец август, само да уточним датите”- спомня си Пламен Димитров.
„При участие в Кюстендил, когато трябваше да слязат от сцената, пред тях се бяха наредили на опашка хора, заедно с журито, де се здрависат и да ги поздравят, за това, което правят”- разказва Цеца Христова, секретар на читалището в село Антимово.
Пред камерите и прожекторите попаднал оркестър и в Рибарица, където музикантите свирели, докато танцовият състав към читалището, представял обичая „сватба”.
„Така е при всяко участие”- не скромничат музикантите, а кметът на село Антимово Светослав Флоров, който също е горд с постиженията, отбелязва, че музикантите не си броят наградите. Изпълнения на духовия оркестър от село Антимово са музикален фон в документалния филма на Петя Тетевенска „Пътеписи по Иван Хаджийски”, представящ живота на народопсихолога. Заради участието си, музикантите били поканени на премиерата в Руския културно- информационен център в София.
„Нявсякъде ни питат за диск с нашата музика, но ние нямаме такъв”- обясняват музикантите.
Съставът им е девет души- трима тромпетисти, саксофон,три баритона, барабан и тъпан. Мечтата им е за студиен запис, за да могат да представят репертоара си.
„Музиката ни е характерна за нашия край”- обяснява Племен Димитров. Затова смята, че е толкова въздействаща. Допълва, че всичко е импровизация и това е хубавото на самоуките музиканти, каквито са изпълнителите от състава. „Ако го накараш да изсвири това след пет минути, няма да може. Това е емоцията, музикантът си излива душата”- обяснява Пламен Димитров. „Когато публиката се весели, даваш всичко от себе си, докато, ако изпълнението е протоколно, не те влече да свириш”- обяснява ръководителят на оркестъра.
Най-продължителната изява на музикантите е на земляческа среща на новоселяни в София преди две години, на която присъствал и бившият здравен министър професор Радослав Гайдарски. По молба на домакините, изчакали с програмата, докато приключила излъчваната тогава шахматна среща между нашия шахматист Веселин Топалов и Вишванатан Ананд. Започнали да свирят в осем вечерта и подкарали без прекъсване до 2.30 часа през нощта. Прекъснали програмата, защото трябвало да потеглят за Видин.
За да репетират, музикантите се събират от областния център и още насели места- селата Антимово, Кошава, Кутово, Капитановци и Иново. Сами осигуряват транспорта си, както и разходите за различни участия.
Хората от оркестъра са предприемачи, фермери, дори и бивш кмет. Никой от тях не се е занимавал с музика професионално. „Самодейци сме, но познаваме нотите”- обясняват музикантите. Смятат, че са харесвани, заради желанието да свирят и репертоара, включващ характерни за видинско мелодии. Последният хит на оркестър „Дунавски ритми” е така наречения „сватбарски кючек”, който кара и мало и голямо да заиграе.
В Антимово смятат за създател на духовата музика Димо Манчев, който пристигнал като тухлар от Силистра. Навремето във всяко село имало по 2-3 духови оркестъра, а сега, за да направят един, се събрали от шест села. Повечето от оркестъра са потомствени музиканти. Ръководителят Пламен Димитров, който е тромпетист, започнал едва след казармата. Инструментът му е по поръчка от щатите и е реномирана марка. Преди години той успял да увлече с музиката и други младеж от селото. Събрали се група от десетина души, дори закупили собствени инструменти и съставили кратък репертоар, но всички освен Пламен постепенно се отказали.
„Трябва един човек трябва да е отдаден на музиката и постоянно да поддържа духа и да мобилизира другите”- обяснява избора си тромпетистът.
Наградата от хиляда лева, предоставена на оркестъра за участието в националния конкурс „Живи човешки съкровища- България” музикантите ще използват за обучение на млади оркестранти. „За съжаление, засега само едно момче от селото има интерес”- коментира Пламен Димитров и признава, че не всеки музикант издържа натоварването в оркестъра.
„Когато се свири от душа, хонорарът е на заден план”-казва кметът на Антимово Светослав Флоров. Когато присъствието на оркестъра е по повод читалищна проява, участието на музикантите е безплатно, обяснява кметът и допълва, че да се мобилизират хора от толкова села да се съберат за репетиция, са нужни огромна любов и желание. Музикантите се надяват да го предадат на по-младите. Мечтата им е да запишат своята музика, за да оставят наследство за поколенията.
Красимир Каменов
< Предишна | Следваща > |
---|
Нивото на река Дунав се понижи![]() Видин. Нивото на река Дунав се понижи в началото на българския участък. От Хидрометеорологична станция в Ново село дежур... виж още |
Преглед на основните теми във![]() Враца/Видин. В днешното издание на вестник „Конкурент” четем “ Министър иска национализацията на Химко”, министър Трайчо... виж още |
Археолози търсят 14 манастира![]() Видин. Съвместна църковно-археологическа експедиция търси 14 манастира от „царствения период” на древен Бдин, каза за ра... виж още |
Бал с маски в Белоградчик![]() Далеч преди уречения час за начало на събитието, залата започна да се изпълва с участниците в обявения "Бал с маски" - е... виж още |
Заместник-министър Антон Гинев![]() Заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Антон Гинев ще открие железопътния трафик ... виж още |