Гл. ас. д-р Георги Иванов: Тази година сме открили около 20 гробни структури в некропола във видинското село Балей
Новини -
Регионални новини
Сряда, 01 Октомври 2014 13:09
Написано от ivailo

Тази година сме открили около 20 гробни структури в некропола край видинското село Балей. Това съобщи в интервю за Агенция „Фокус” главен асистент д-р Георги Иванов, археолог и съръководител на разкопките на некропола в село Белей.
“Некрополът е до близко разположено селище от същото време, открито и проучвано в село Балей. Проучванията са били провеждани от екип на Националния археологически институт с музей при БАН и Регионален исторически музей – Видин. Проучван е между 70-те и 90-те години на миналия век. Ние по някакъв начин продължаваме техните проучвания, като разкриваме един друг аспект от древната реалност – това са религиозните вярвания и погребални обичаи на древните жители” каза гл. ас. д-р Иванов. „Те представляват урни, в които са полагани кремирани човешки кости, а до тях са поставяни най-различни дарове, преди всичко керамични съдове и много интересни керамични фигурки – антропоморфни фигурки, които представляват стилизирано женско тяло. Също така откриваме, макар и рядко, бронзови украшения – те са полагани като гробни дарове в урните заедно с кремираните останки”, заяви гл. ас. д-р Иванов.
„Урните се реставрират – това е един много дълъг и сложен процес. Реставрират се в музея във Видин от Екатерина Илиева. Надяваме се да можем да покажем целия процес от откриването на урните до реставрацията им в музея във Видин. За целта ще извадим и ще покажем една гробна структура така, както я откриваме ние и ще я положим в музея във Видин. Това е едно сложно съоръжение, за което се изисква една специална витрина под похлупак, в която не могат да се развиват микроорганизми. Това е един процес, който се надяваме да го приключим заедно с музея във Видин”, каза още гл. ас. д-р Иванов.
„От бронзовите предмети внимание заслужават една бронзова спирална гривна и една бронзова висулка, като представлява два скачени полумесеца. Тези урни и находки датират от бронзовата и ранножелязната епоха. Това е в периода между 1600-1100 години преди Христа”, съобщи археологът гл. ас. д-р Георги Иванов.
Целта ни не е да напълним складовете на музея с красиви находки, а да извлечем максимално много от научната информация. Това заяви в интервю за Агенция „Фокус” главен асистент д-р Георги Иванов, археолог и съръководител на разкопките на некропола в село Белей, които се провеждат за четвърта година. Работата по този проект се извършва съвместно между Националния археологически институт – София и Регионалния исторически музей – Видин.„Не мога да кажа кога точно ще приключат разкопките. Причината е, че не знам какъв е размерът на некропола. Освен това предпочитаме да работим много бавно, за да не изпуснем дори и най-малката информация. Предпочитаме да откриваме по малко находки на година, но да бъдат качествено проучени, експонирани и да можем да отговорим на максимално количество въпроси”, каза гл. ас. д-р Иванов.
„Този некропол не е възможно да се популяризира по начина, по който би се популяризирал например един голям римски град, какъвто е Рациария, близо до град Видин. Първо, това е много трудно за направа. Второ, може да се разбере цялата информация единствено след реставрацията на откритите находки. Те се откриват в много лошо състояние – напукани или натрошени. Обобщена информация за експонатите ще бъде зад витрините на музея, в публикации и книги. Засега поне не сме открили нещо, което би могло да бъде показано или да бъде направен музей на самото място”, заяви археологът. „Искам да благодаря на екипа, с който работим. Също, разбира се и за финансирането от страна на Министерството на културата, без което не би могло да се осъществи това проучване. Благодаря и на всички хора от село Балей, защото благодарение на всеотдайната им работа стана възможно лесното и приятно проучване на този, несъмнено много важен в научен и експозиционен план - обект”, каза още гл. ас. д-р Иванов.
Некрополът в Балей е много богат и е много интересен, каза на пресконференция гл. ас. д-р Георги Иванов от Националния археологически институт с музей към БАН, предаде репортер на Радио “Фокус”- Видин. По думите му, освен голямата експозиционна стойност, некрополът има и научна стойност. Благодарение на него археолози от Румъния и Сърбия, които също проучват некрополи на тази археологическа култура, могат да съпоставят своите материали с откритите в Балей. В това отношение некрополът е много богат и научно, и експозиционно, добави гл. ас. д-р Георги Иванов. Тази година археологическото проучване на обекта в село Балей е проведено през месец септември. Организаторите са НАИМ при БАН и РИМ-Видин. Финансирането е осигурено от Министерство на културата. Ръководители на проучването са гл. ас. Таня Христова и гл. ас. д-р Георги Иванов от Националния археологически институт с музей към БАН, зам. ръководител е Николай Казашки от РИМ-Видин. Тази година са проучени около 20 гробни структури – урни, вкопани в земята, които съхраняват кремираните останки на древните хора, каза гл. ас. Иванов. Около урните са разполагани керамични съдове и гробни дарове. Те ще бъдат реставрирани и изложени в историческия музей във Видин. „От проучването на некропола в село Балей добиваме сериозна научна информация за древните хора и за погребалните обичаи”, каза археологът. Той добави, че екипът ще се опита да изложи във видинския музей една гробна структура във вида, в който открита. Урната ще бъде поставена под специален похлупак, за да няма достъп до кислород и да не се развиват микроорганизими. Археолозите смятат да продължат проучването на некропола край село Байлей. За 4 години те са са разкрили над 50 гробни структури, в които намерени около 100 находки с много висока научна и експозиционна стойност. Голяма част от тях се очаква да бъдат експонирани догодина по повод навършването на 5 години от началото на разкопките на некропола в село Балей.
Радио “Фокус”- Видин