Инж.Кирил Кирилов, Археологическо дружество Белоградчик: Рисунките в пещера „Магура“ представляват библиотека от времето на праисторията
Новини -
Регионални новини
Сряда, 20 Април 2016 21:55
Написано от ivailo

Рисунките в пещера „Магура“ представляват библиотека от времето на праисторията, която е съхранила най-важните познания на хората по това време. Това каза заместник председателят на Археологическо дружество Белоградчик инж.Кирил Кирилов, който заедно с другия заместник председател на дружеството Емил Цанков дадоха днес пресконференция във Видин, предаде репортер на Радио “Фокус”- Видин. Той посочи, че тази библиотека е служила като школа и от нея целенасочено са били разпространявани познания в целия свят чак до Южна Корея. Това сочат дългогодишните изследвания на Кирил Кирилов. Според него най-ранните рисунки са отпреди 42 000 - 43 000 години, докато официалната научна версия за рисунките е отпреди 7000 г. 1031 са рисунките в пещера „Магура“ , 90% от тях са символи, като чрез тях са записани различни послания и дори философски концепции, твърдят Кирил Кирилов и Емил Цанков. „Това познание, което е събрано в тази библиотека, е било напреднало за епохата си и е впечатлило всички хора, с които е имало досег. Това е единственото обяснение защо различни елементи на рисунките и различни части от записаната в тях философия се срещат на толкова различни места по света“, каза Кирил Кирилов. Той посочи, че името Магура се е пръснало на няколко клона по света. На различни места има значение на хълм, извираща вода, пещера. Тези означения се събират в едно само в пещера „Магура“ – която е разположена на хълм и от нея води началото си Рабишкото езеро. „В пещера „Магура“ върховното божество в лицето на Богинята Майка е изобразено в три аспекта и това е най-ранното засега известие за триединен Бог. В пещера „Магура“ е изобразена сцена, в която човешката история е била прекъсната от смърт дошла от небето или това е изтребление на хората“, допълни Кирил Кирилов. Преди 25 400 години настъпва погиване заради катастрофа, което съвпада с началото на Последния ледников период и с последните останки на неандерталците, бе посочено на пресконференцията. Посочени бяха как символите от пещера „Магура“ съвпадат със символите на Алхимията.
Има много изследователи от България и от света, които се занимават със символите и идеограмите на пещера „Магура“ и след това излизат с публикации. Това каза заместник- председателят на Археологическо дружество Белоградчик Емил Цанков, който заедно с другия заместник-председател на дружеството Кирил Кирилов дадe днес пресконференция във Видин, предаде репортер на Радио “Фокус”- Видин. Той посочи, че идеята на Археологическото дружество е да събере изследователите в „Магура” и да се сформира Институт, който да се занимава с научно изследване на символите в пещерата, тяхното разпространение и влияние върху световната култура на древния свят. „Друга наша идея е да възстановим празниците на древните. Един от основните празници е свързан с култа към слънцето. За следващата година един от акцентите ни е организиране на фестивал на Слънцето в Белоградчик. Основна сцена сред рисунките в пещера „Магура“ е Слънчевият календар. „Слънцето като символ заема централно място сред рисунките в пещерата. Интересното е, че при Слънчевият календар около слънцето са обозначени четири позиции на планетата Земя - пролетно и есенно равноденствие и лятно и зимно слънцестоене, което дава основание да се счита, че тези периоди са отбелязвани с особено внимание в праисторията“, допълни Кирил Кирилов. За да може да се създаде такъв форум, на който да се обменят повече идеи и да привлечем по-голямо внимание към международни фестивали, които се провеждат в Белоградчик.
Радио “Фокус”- Видин