Изготвена е етно-демографската характеристика на населението на област Видин след преброяването на населението през февруари
Новини -
Регионални новини
Сряда, 14 Септември 2011 15:06
Написано от ivailo

Изготвена е
етно-демографската характеристика на населението на
област Видин след преброяването на населението през февруари. Лицата, които са се възползвали от правото на доброволен отговор на въпроса за
етническото самоопределение в област Видин са 95126 или 94% от населението на областта, съобщиха от
Териториалното статистическо бюро. Установилите се демографски тенденции и засилената емиграция през последните 20 години се отразяват върху броя на всички етнически групи в областта, в резултат на което не настъпват съществени изменения в етническата структура на населението в годините между последните две преброявания, коментира директорът на Териториалното статистическо бюро Емилия Лазарова. Българската етническа група обхваща 86802, или 91,2% от лицата доброволно декларирали етническото си самоопределение. Делът на българската етническа група в сравнение с преброяването през 2001 година се запазва на същото ниво. Ромската етническа група е втората по численост, като 7282 лица са се самоопределили като роми. Те представляват 7,7% от всички лица, отговорили на въпроса. В сравнение с предходното преброяване, техният относителен дял също се запазва. 491 лица или 0,5 % не се самоопределят. Сред тях най-голям е делът на най-младите- до 19 години, които са 76% от всички, които не се самоопределят.
На доброволния въпрос за майчин език са отговорили 94 337 души или 93,4% от преброеното в областта население.
Българският език е майчин на 86327 души или 91,5% от лицата, посочили отговор на този въпрос. 6864 души или 7,3% от запитаните са посочили ромския като майчин език. 243 души или 0,3% от лицата са определели като „майчин” влашкия език.
Връзката между етническото самоопределение и самоопределянето по майчин език е силно изразена, се посочва в анализа на Териториалното статистическо бюро. Най-еднородна по майчин език е българската етническа група – 99,6% от лицата отговорили и на двата въпроса, посочват българския за майчин език. При ромската – са 93% при турската – 89,3% при влашката – 66,1% и т.н.
Вероизповеданието е въпросът, на който делът на неотговорилите лица е най-висок – 17,4%.Лицата самоопределили се като източноправославни християни са най-голямата група – 70224 или 84,2% от отговорилите. Католическо вероизповедание са посочили 0,3%, а протестантско – 1,0% от отговорилите. Като мюсюлмани сунити се самоопределят 68 души, мюсюлмани шиити – 3 и само мюсюлмани – 3 души. С други вероизповедания са се самоопределили 92 лица.
Отговорилите, че нямат вероизповедание са 7,8%, а не са се самоопределили още 6,6%. Повече от половината от лицата, които не са се самоопределили са на възраст до 29 години.
радио гама