Представители на Видинска митрополия, Българската православна църковна община в Хамбург и социални организации в Хамбург обсъдиха социални проекти
Новини -
Регионални новини
Четвъртък, 14 Ноември 2013 13:50
Написано от ivailo

Работна среща между представителя на Видинска света митрополия - Негово Високопреподобие архимандрит Поликарп, придружаван от енорийския свещеник на БПЦО "Св. Св. Кирил и Методий" Кръстин Апостолов и ръководители и сътрудници от Консултативен център за социално-трудова проблематика част от програма "Труд и живот" (Beratungsstelle Arbeitnehmerfreizügigkeit - bei Arbeit und Leben, Hamburg) и Зимна програма за временно настаняване на хора без дом (Winternotprogramm Obdachlose Hamburg) бе проведена на 6 ноември в град Хамбург, Германия. Това съобщиха от Видинска св. митрополия.
Срещата бе инициирана от г-жа Десислава Коева, консултант на български език, по програма мобилни европейски граждани в центъра за социално-трудова проблематика в пристанищния северогермански град. Г-жа Коева, е достигнала до идеята за среща именно с представител на Видинската света митрополия, поради големия брой българи от северозападна България, които тя консултира, както и от ползотворното взаимодействие, което тя и нейни колеги имат с представители и доброволци от Българската православна църковна община "Св. Св. Кирил и Методий" гр. Хамбург.
Според предварителната програма, архимандрит Поликарп, трябваше да се срещне с ръководителите на двата проекта Рюдигер Винтер, оглавяващ проекта към програма "Труд и живот" (Rüdiger Winter, Projektleiter der Beratungsstelle Arbeitnehmerfreizügigkeit bei Arbeit und Leben Hamburg) и Андреас Щазиевич координатор на редица международни проекти свързани с грижа за бездомни хора (Andreas Stasiewicz - Koordinator • plata • hoffnungsorte hamburg Stadtmission Hamburg). За съжаление, поради здравословни причини г-н Щазиевич не успя да присъства на срещата, но негов достоен заместник бе българският му сътрудник г-н Ангел Русев.
В първата част от разговора г-н Винтер изказа задоволството си от присъствието на отец Поликарп, в офиса на консултативния център. С предварителната уговорка, че съзнава патетичното звучене на думите си, г-н Винтер отбеляза, че отговорността в изграждането на съвременният европейски облик е обща.
Германия има нужда от внос на висококвалифицирана работна сила. Не малко предизвикателство обаче, е тази трудова миграция да не бъде в ущърб на страни, като България, Румъния и Полша, както в макросоциално-политически аспект, така и погледнато от перспектива на всеки човек търсещ по-добри условия на труд, достойно и честно заплащане.
За жалост много работници в Хамбург, идващи от споменатите по-горе страни, стават жертва на недобронамерени работодатели и на своята собствена неинформираност. Все по-често те изпадат в големи затруднения, критични и опасни, ситуации.
Г-жа Коева отбеляза, че най-многобройните групи българи, които консултира идват от Видин, Варна и Добрич. За жалост, в повечето случаи, проблемите на сънародниците ни в странство са предизвикани също от българи - некоректни в обещанията си, с неизправни документи, заобикалящи немските закони... Сред последните практики е да бъдат командировани в чужбина работници с особено ниско заплащане спрямо жизнения стандарт на съответната страна.
Към момента в центъра, за по-малко от две години, са проведени повече от 3 000 разговора, довели до около 300 дела срещу недобронамерени работодатели. Консултации се водят на 8 езика, като най-често в приемната се чува българска, румънска и полска реч. Особено важно е адекватна превенция срещу злонамерената трудова експлоатация да бъде провеждана във всички страни от ЕС.
За жалост социалните експерти в Хамбург се изправят пред редици трудности в опитите си да комуникират с българските си колеги. Нужни са структури, които да си взаимодействат ефективно, но за жалост все още липсват достатъчно активни български партньори.
Октомври тази година, делегация от немски социални работници, предвождана от почетния консул на България в Хамбург, проф. д-р Имайер и г-жа Коева, посети Варна за да съберат непосредствени впечатления от работата на техните колеги в побратимения на Хамбург български град. Макар и не много, добри примери има. Сред тях е и проект на Варненска митрополия, в помощ на наркозависимите, делегиран и финансиран от социалното министерство проект. Подобни практики в Германия са вече традиционни и високоефективни.
Правителството на Хамбург делегира изпълнението на определени социални проекти на неправителствени и църковни организации, като осигурява финансиране от държавния годишен бюджет. Така се постига и по-високо усвояване на европейски средства.
Архимандрит Поликарп сподели, че макар и Видинска митрополия да си партнира с общинските, областни и държавни власти, то комуникацията на високо ниво е тромава и непоследователна.
Г-жа Коева отбеляза, че без тясното сътрудничеството на Светия Синод, Социалното министерство, общинските и областни власти, реализирането на мащабни социални проекти в услуга на българското население е трудно. Като основна пречка за подобно взаимодействие, бе посочена прекъсната от комунистическият режим традиция на Българската църква в областта на социалното подпомагане. Днес е особено трудно тя да бъде възстановена, тъй като много от църковните социални структури са закърнели и се налага практически да бъдат изграждани наново.
В процеса на разговора се стигна до ред общи идеи - разпространение на информационни материали във Видинска митрополия, създаването на консултативни центрове, провеждане на обучителни семинари и конференции, които биха могли да бъдат провеждани, както в България, така и в Германия, това са част от обсъжданите въпроси и потенциални бъдещи съвместни проекти.
Архимандрит Поликарп изрази готовност да предаде на Видинския митрополит Дометиан проведената дискусия и с неговото благословение да съдейства за осъществяването на възможните взаимодействия.
През месец февруари на 2014 г. се подготвя среща на социалните експерти от Хамбург във Видин, където те да запознаят областната, общинската власт, както и бизнеса и населението с необходимото, за да бъдат българите, желаещи да работят в Германия, предпазени от бъдещи сътресения и проблеми на европейския пазар.
Радио “Фокус”- Видин