Изпрати стари снимки от Видин и областта

В Магурата при пещерния човек и езерното чудовище

Новини - Регионални новини

 Рабишкото езероВ сърцето на дивния Северозапад е скътано вълшебно място за отдих и туризъм. Казват, че всеки, чул веднъж преданията за страховито чудовище и самодиви в Рабишкото езеро и в пещерата Магурата, се връща отново тук.
Отворена за посетители през цялата година, Магурата е една от първите благоустроени пещери в България - с осветление, пътеки, предпазни приспособления. Намира се до село Рабиша - на 25 км от Белоградчик и на 35 км от Видин. Паметник на културата и национален туристически обект, разходката в нея е незабравимо изживяване по дългите 2,5 км галерии.
Триумфалната зала, Прилепната галерия, Галерията с рисунките, Залата на падналия бор, Тържествената зала... Това са само част от красотите на Магурата, където могат да се видят вълшебните сталактити, сталагмити, сталактони, синтрови джобчета, пещерни бисери.
Някои от тях освен с красота поразяват и с размерите си - Големият сталактон е с височина над 20 м и диаметър на основата 4 м. Безспорен бисер на пещерата са уникалните рисувани скални изображения. Изпълнени с прилепно гуано (тор), те датират от епипалеолита (10 хил. г. пр. Хр.). Изобразяват култови и ловни сцени, записи на числова информация, танцуващи женски и мъжки фигури, двуглаво женско изображение...

рисунки в пещера Магура
Календар на 7000 години
Особен интерес в Магурата представлява слънчевият годишен календар от късния неолит (5 хил. г. пр. Хр.). Той съдържа обозначения за 366 денонощия, което отговаря на една година по Григорианския календар. Древният човек, населявал пещерата, е отбелязвал точно зимното и лятното слънцестоене, пролетно и лятно равноденствие и други. Намерените фосили свидетелстват, че районът на пещерата е обитаван от праисторически животни. В Магурата са открити кости на пещерна мечка, пещерна хиена, див кон, дива котка, сърна, елен и други. Направените проучвания показват, че тя е била обитавана още преди 12 000 години.
В Триумфалната зала са разграничени шест жилищни нива - от ранната бронзова епоха до ранната желязна епоха. Жилищата са били изградени от дървени колове, преплетени с пръти, измазани с глина, примесена със слама.
Със своята неповторима и естествена акустика Магурата се утвърди през последните години и като място за провеждане на празнични и благотворителни концерти, чийто организатор и домакин е община Белоградчик. На касата на пещера Магурата може да се наеме и екскурзовод срещу заплащане.
Посещенията на пещерата са групови и има влизане на всеки час, а работното време е от 9,00 до 18,00 ч. Срещу заплащане туристите могат да направят снимки или видеозапис.
Дегустация на вино и сирена
Постоянната температура от 12 С и влажността на въздуха в пещерата са благоприятни условия за лечебно-профилактични процедури при болни от бронхиална астма, каквито са правени в миналото. По климатични и теренни характеристики районът около Рабишката могила се доближава до областта Шампания във Франция. Затова в едно от разклоненията на пещерата е създадена единствената в страната изба за производство на естествено пенливо вино по класическата (бутилкова) технология.
Така наред с причудливите ваяния на природата туристите имат възможност и да направят разходка в избата и да дегустират отбрани сортове вина в Прилепната галерия на пещерата. Срещу 18 лв. на човек може да получите беседа и дегустация на селекция от вина с плата от сирена и сухи мезета.
Освен еднодневен излет маршрутът предлага и възможност за почивка в къщи за гости в близкото село Рабиша. За любителите на звездното небе районът е и чудесно място за почивка на палатка край брега на най-голямото тектонично езеро в България - Рабишкото.
В дълбините му, които стигат до 45 м, мърдат сенките на гигантски сомове, които достигат над 150 кг.
Тектонично езеро пази легенда за подводен змей
“Народът мислел, че в планините има огромни кухини (подземни пещери), пълни с вода. Тази вода по подземни пътища се показва и изтича на някое място, наречено врело. А във водите живеят самодивите, халите и дяволите", пояснява Диана Ванкова от туристическия център в Белоградчик. Преданията отпреди два века говорят, че някога млада девойка, за да спаси своя народ от връхлетелите го беди, се принесла в жертва на чудовището от езерото.
Преди години в община Белоградчик решиха да възродят мита за езерното чудовище по подобие на Неси от Лох Нес, залагайки на друга легенда - за Водния бик, обитаващ Рабишкото езеро.

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it

Крепостта "Баба Вида" отваря в

News image

Денят на музеите във Видин се отбелязва с различни инициативи, предаде репортер на радио “Фокус”- Видин. Крепостта „Баб... виж още

Comments

Приключи полагането на новия в

News image

В село Неговановци приключи полагането на новия водопровод, каза за Радио “Фокус”- Видин Георги Стоенелов, кмет на общ... виж още

Comments

Липсата на аварийни групи може

News image

В село Раковица, община Макреш има готовност за посрещане на зимата, каза за Радио “Фокус”- Видин Николай Ненчев, кмет н... виж още

Comments

Във Видин няма увеличение на ц

News image

Във Видин няма увеличение на цените на горивата, сочи проверка по бензиностанциите на Радио “Фокус”- Видин. Служителите... виж още

Comments

Закриха Дирекция „Бюро по труд

News image

От 13 март тази година „Бюро по труда” в Кула се закрива и става отдел услуги по заетостта към Бюрото по труда във Види... виж още

Comments



Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин