Милиони левове ще струват на редовите видински данъкоплатци общински далавери, забъркани от предишното местно управление - заменки, продажби, изменения на подробния устройствен план.
Искове за стотици хиляди заради щети и пропуснати ползи валят срещу общината. Заедно с тях администрацията е периодично шамаросвана по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.
В мащабни проверки прокуратурата е засякла множество нарушения при общински продажби, извършени в периода 2004-2010 г. За част от случаите е образувана преписка, по която обвинението ще прецени дали има данни и за престъпления.
Кметството продава имот фантом
Една от най-драстичните далавери на предишната местна власт вече има съдебни последици. За 598 718 лв. е осъдена община Видин заради продаден през 2007 г. несъществуващ имот. Отделно местната управа дължи 13 005 лв. за разноски по делото. Решението на Върховния административен съд (ВАС) от юли м. г. е окончателно.
Случаят стана скандално известен, след като през 2008 г. видинчанинът Любомир Георгиев възропта, че е измамен от общината. През лятото на 2007 г. общинарите продават чрез търг 3321 кв. м общински парцел. Теренът е в регулация и с предназначение за застрояване на автомивка, кафе-аперитив и паркинг.
Георгиев печели търга с цена 30 050 лв., а договорът за покупко-продажба е заверен в службата по вписванията. Малко след това между двата изборни тура на местния вот през октомври с. г. общината частично изменя подробния устройствен план (ПУП), в който е включен имотът. Тогава по искане на собственика е допусната промяна в предназначението на терена и е очертано ново петно за застрояване.
След време Любомир Георгиев получава изгодна оферта да продаде терена на софийска фирма. На 5 август 2008 г. с нужните документи той подписва предварителен договор за покупко-продажба с нотариална заверка.
Всичко сякаш е наред, обаче едва 20 дни по-късно Георгиев с ужас вижда, че в имота му са влезли някакви хора и мощно копаят. Техниката и работниците се оказват на испанските строители на Дунав мост 2 от FCC. От компанията обясняват на изумения видинчанин, че имат разрешение за строеж.
Той хуква към Районната дирекция за национален строителен контрол, подава сигнал и истината лъсва: общината е продала имот, какъвто тя вече не притежава. Кметството изтъргувало терена съгласно старо решение на общинския съвет от 2002 г. и по стар ПУП - пак от 2002 г.
Само че още през 2004 г. се разбрало, че теренът е до жп линия и попада в инфраструктурата на Дунав мост 2. Съответно е бил отреден за държавни нужди - във връзка с бъдещия мост. И още на 17 ноември 2005 г. зам.-министър на регионалното развитие е издал строително разрешение.
Частичното изменение на плана от 2007 г., разбира се, е отменено, сезирана е и прокуратурата.
Любомир Георгиев обаче не само се оказал собственик на нищо, но и на плещите му се стоварил дълг от над 640 000 лв. - неустойка по предварителния договор за продажба на имота.
В опит да се избегне дело сегашното общинско ръководство беше внесло предложение да замяна имота фантом с друг общински парцел. Но общинският съвет го отхвърли без ясни доводи. А сега вече Георгиев си осигури обезщетение чрез съда.
600 000 лева обезщетение за незаконен акт
Да заплати 614 908 лв. беше осъдена миналата година община Видин по уважен общ иск от видинско дружество собственик на парцел и софийска фирма, която ползва имота за лицензирана база за скрап. Решението е на първа инстанция - на административния съд във Видин.
И този случай е свързан с частично изменение на ПУП - с кметска заповед от октомври 2004 г. В резултат в района били предвидени строителни дейности, но засегнат се оказал и частният терен. Част от него се отнема, измества се границата му. В последвалата съдебна битка заповедта е отменена през май 2009 г.
Преди това обаче е започнало строителство, което практически спряло достъпа на камиони до частния имот. Това е и край на търговската база. Наемателят е принуден да спре дейността и да развали договора за ненужния му вече терен.
А за сметка на собственика остават не само пропуснатите ползи от наем, но и тежестта от банков заем срещу ипотека. Така се стига до ново съдебно дело. Магистратите присъждат обезщетение, за вреди, причинени според решението “в резултат на незаконосъобразен акт на общински органи”.
Бездействие за общо 135 000 лева
С 35 000 лв. бе осъдена община Видин за незаконно бездействие с окончателно решение отново на Върховния административен съд (ВАС) от януари м. г. Искът беше от младия видинчанин Кристиян Станков по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. През 2005 г. двама грабители зверски пребиха Кристиян. Момчето, което оживя по чудо, бе нападнато в крайдунавски парк на Видин, който с “грижите” на общината беше неохраняван и тънещ в мрак.
Иначе цената днес Кристиян да живее, макар и с трайно намаление на зрение, слух и говор, се оказа висока - друг човешки живот. Загина бившият директор на РДВР - Видин, полк. Вълчо Вълчев, който се притече на помощ. Неотдавна и двамата синове на Вълчев също осъдиха - за 100 000 лева - община Видин. Основанието за тяхното обезщетение е същото - общината не е положила усилия да поддържа парка в що-годе цивилизован и сигурен вид.
“Всеки, който е спечелил дело срещу нас, може да извади изпълнителен лист и запорира сметките на общината. Имам усещането, че в последно време много лесно могат да бъдат осъдени община и държава”, призна кметът Румен Видов.
Но макар гафовете да са наследени, от общинското ръководство решиха да замълчат. И не уважиха искането на “Труд” за обща справка за многобройните искове и сумите по тях. Затова пък от окръжната и трите районни прокуратури вече са приключили мащабна проверка, възложена им през 2010 г., съобщи зам. окръжният прокурор Владислав Влашев.
Множество нарушения
Проверени са всички разпоредителни сделки на общинските съвети и общини в областта от 2004 г. насам - продажби, заменки, право на строеж, определяне на цени и т. н. Община Видин отново е шампион с най-много нарушения при продажбите.
“От 225 продажби 108 са с нарушения”, каза Влашев. При 24 заменки в община Видин пък има 11 нарушения. В някои общини липсва регистър на разпоредителните сделки; други не са вписани и т. н. По всички нарушения обвинителите трябва да проверят дали по случаите има дела, преписки, дознания и др. От прокуратурата обясниха още, че ще отправят предложения до съответните администрации за отстраняване на нарушенията, а те да се отчетат какво са свършили.
Разследване разнищва продажбата на около 30 общински имота в областния център. Всички те са били публична собственост, но са преактувани в частна общинска собственост. Правени са и “гимнастики” с промени в устройствения план, установили проверяващите.
Колко неразкрити и потулени далавери са вършени е дори невъзможно някой да уточни. Жителите на дунавския край обаче съвсем не са единствените, който отнасят финансови шамари. Останалата част от българските данъкоплатци също не останаха “капо”.
Държавата няколко пъти си плати като поп заради извършени в община Видин разпоредителни сделки със земи, които обаче подлежат на отчуждаване, тъй като са в района на бъдещия мост над Дунав. Оказа се, че над 800 дка си имат нови собственици; 7 имота са били преобразувани, разделени и продадени като 13 отделни имота... На печелившите - честито!
Людмила Станкова в.Труд
< Предишна | Следваща > |
---|
Деца ще представят драматизациВ една от първите си прояви за 2013 година детският отдел на Регионална библиотека „Михалаки Георгиев” ще се превърне в ... виж още |
Засилени проверки на товарните![]() Засилени проверки на товарните автомобили и автобусите се извършват в страната през настоящата седмица до 12 октомври, ... виж още |
54 деца ще започнат учебната г![]() Новата учебна година защитеното училище в село Раброво, община Бойница ще започне с 54 деца, от тях новозаписаните учен... виж още |
Нови обвинения за присвояване![]() На 06 юни Окръжна прокуратура – Видин внесе в съда обвинителен акт срещу Румен Видов, бивш кмет на Община Видин, за из... виж още |
Испански фонтан разхлажда в го![]() Завърши благоустрояването на парка в центъра на село Гара Орешец, съобщи за Радио “Фокус”- Видин кметът Костадин Филипов... виж още |