Белоградчик
Общини -
Села Белоградчик
Неделя, 30 Януари 2011 21:45
Написано от ivailo
Територията на община Белоградчик заема части от западния Предбалкан. На юг и на запад релефът преминава в хълмист и планински. От 411 кв. км територия наобщината, 198 кв. км се заемат от гори. През общината преминават реките Арчар и Стакевска (приток на р. Лом), които извират от Свети Николския дял на Стара планина и се вливат в р.Дунав. Най-големият воден басейн в общината е Рабишкото езеро с площ 3250 дка. То е разположено на около 20 км северозападно от гр. Белоградчик в северното подножие на хълма Рабишката могила, до с.Рабиша и е с карстов произход. Структуроопределящите отрасли на местната икономика са: селско стопанство, хранително-вкусова промишленост, дърводобив и дървообработване, лека промишленост - производство на резервни части, апарати и системи за подвижния ЖП състав и инфраструктурата на БДЖ, производство на ПЕ фолио и опаковки от него, производство на телефонни апарати и резервни части за тях.
През юни 2007г. бе подписано споразумение за откриване на гранично-пропускателен пункт на българо-сръбската граница при проход “Кадъ Боаз” между с.Салаш, община Белоградчик – с.Ново корито, община Княжевац (Република Сърбия). Реализирането на този проект ще окаже положителен социален и икономически ефект в общината и ще позволи традиционно добрите отношения на българо–сръбската граница да продължат да се развиват чрез засилване на търговския и културен обмен, активизиране на контактите и партньорството в съвместни проекти за трансгранично сътрудничество.
Биоразнообразието в региона е значително. На територията на общината се намират следните защитени територии: част от резерват „Чупрене”, природна забележителност „Белоградчишки скали”, природна забележителност „Боров камък”, природна забележителност пещера „Магура”, природна забележителност водопад „Бела вода”. В процедурата за обявяване на защитена територия в Западна Стара планина е природен парк “Белоградчишки скали”, който ще обхваща приблизително 2/3 от територията на общината. Предвижда се паркът да включва сегашните ПЗ„Белоградчишки скали”, ПЗ„Боров камък”, Р„Чупрене”, ПЗ„Венеца”, ПЗ„Бялата вода”, обширните глами и др.територии от общо три общини с обща площ над 20 000 ха, богати на биоразнообразие, геоморфологични форми и историческо минало.
Туризмът е един от главните фактори за икономическото обновление на района. Природните дадености и културно-историческо наследство в общината, сред които природния феномен Белоградчишките скали, една от най-запазените крепости в страната - Римската крепост „Калето”, Пещерата Магура, килийно училище в с.Рабиша, Рабишко езеро и др., са предпоставка за развитието на разнообразни форми на туризъм в община Белоградчик.
43° 37' 37 " N, 22° 41' E
Население: 5903
Надм. височина: 300 m
Пощ. код: 3900
Тел. код: 0936
МПС код: ВН (Вд)