Изпрати стари снимки от Видин и областта

Белоградчик

Общини - Села Белоградчик

Белоградчик - Стара ПланинаБелоградчик - Стара ПланинаБелоградчик - Стара Планина Белоградчик - Стара ПланинаБелоградчик - Стара ПланинаБелоградчик - Стара ПланинаБелоградчик - Стара Планина
Община Белоградчик е разположена в Северозападна България, област Видин. На север, изток и юг граничи съответно с общините Макреш, Димово и Чупрене, на запад с Република Сърбия. Разстоянието от гр. Белоградчик до гр. София е 180 км, а до областния център гр. Видин – 55 км.
Територията на община Белоградчик заема части от западния Предбалкан. На юг и на запад релефът преминава в хълмист и планински. От 411 кв. км територия наобщината, 198 кв. км се заемат от гори. През общината преминават реките Арчар и Стакевска (приток на р. Лом), които извират от Свети Николския дял на Стара планина и се вливат в р.Дунав. Най-големият воден басейн в общината е Рабишкото езеро с площ 3250 дка. То е разположено на около 20 км северозападно от гр. Белоградчик в северното подножие на хълма Рабишката могила, до с.Рабиша и е с карстов произход. Структуроопределящите отрасли на местната икономика са: селско стопанство, хранително-вкусова промишленост, дърводобив и дървообработване, лека промишленост - производство на резервни части, апарати и системи за подвижния ЖП състав и инфраструктурата на БДЖ, производство на ПЕ фолио и опаковки от него, производство на телефонни апарати и резервни части за тях.
През юни 2007г. бе подписано споразумение за откриване на гранично-пропускателен пункт на българо-сръбската граница при проход “Кадъ Боаз” между с.Салаш, община Белоградчик – с.Ново корито, община Княжевац (Република Сърбия). Реализирането на този проект ще окаже положителен социален и икономически ефект в общината и ще позволи традиционно добрите отношения на българо–сръбската граница да продължат да се развиват чрез засилване на търговския и културен обмен, активизиране на контактите и партньорството в съвместни проекти за трансгранично сътрудничество.
Биоразнообразието в региона е значително. На територията на общината се намират следните защитени територии: част от резерват „Чупрене”, природна забележителност „Белоградчишки скали”, природна забележителност „Боров камък”, природна забележителност пещера „Магура”, природна забележителност водопад „Бела вода”. В процедурата за обявяване на защитена територия в Западна Стара планина е природен парк “Белоградчишки скали”, който ще обхваща приблизително 2/3 от територията на общината. Предвижда се паркът да включва сегашните ПЗ„Белоградчишки скали”, ПЗ„Боров камък”, Р„Чупрене”, ПЗ„Венеца”, ПЗ„Бялата вода”, обширните глами и др.територии от общо три общини с обща площ над 20 000 ха, богати на биоразнообразие, геоморфологични форми и историческо минало.
Туризмът е един от главните фактори за икономическото обновление на района. Природните дадености и културно-историческо наследство в общината, сред които природния феномен Белоградчишките скали, една от най-запазените крепости в страната - Римската крепост „Калето”, Пещерата Магура, килийно училище в с.Рабиша, Рабишко езеро и др., са предпоставка за развитието на разнообразни форми на туризъм в община Белоградчик.
43° 37' 37 " N, 22° 41' E
Население: 5903
Надм. височина: 300 m
Пощ. код: 3900
Тел. код: 0936
МПС код: ВН (Вд)

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин