Ракитница
Общини -
Села Брегово
Неделя, 30 Януари 2011 23:09
Написано от ivailo
с.Ракитница
Името му произхожда от ракита, върба.

През 1454/5 г. СЕЛО РАКИТНИЧЕ с две домакинства е част от тимара на двама съвладелци -Гьочери и Ахмед, които "участват посменно в по-ход" като бюрюме (=боец с броня). Ниският приход на тимара е по-скоро дотация към друго основно възнаграждение на бойците. Двете домакинства може да са част от селото (ако то не е преживяло жителска катастрофа поради военни действия, изселване, епидемия и пр.), а останалите (ако е имало такива) погасявали данъчното бреме с дру-ги повинности, каквато практика е имало тогава.
Запазеният статут "село" (дори и само с две домакинства) говори за утвърдена, позната и с минало селищна единица, записана и в преходни данъчни регистри.
Първоначално селото било разположено в местността Селище (И, 1) около извора на едноименна рекичка, която протича на запад през землището на гр. Брегово и се влива в р. Тимок. В Брегово реката е известна с името Поток.
Като причина за заселване на сегашното място се сочат наличието на извори с постоянен дебит, превърнати по-късно в чешми, и обилната паша върху ниската тераса на р. Тимок.
Местните жители свързват името на селото с РАКИТА "вид върба", която растяла по ливадите и вадите на запад от селото, и топонимичната нас-тавка -ница. В турските извори българската нас-тавка -ица, -ница се изписва -иче, -ниче (срв.: Боровица - Боровиче, Бойница - Бойниче, Войница - Войниче, Толовица - Толовиче и др.).

Хубавото и равно землище на селото, осеяно с бранища между плодородни ниви и покрити с широколистни гори възвишения в южната част на района, отрано привличат апетити на спахии и еничари. Последните узаконяват правото си на собственост върху заграбени земи от местни селяни и поставят началото на стокови стопанства -чифлици. През 1763 г. подвижен съдебен състав удостоверява с тапии чифлишка земя върху землищата на Брегово и Ракитница. Съдът въвежда във владение военнослужащите Мехмед, Исмаил и Абдулбаки, като очертава границите на новопри-добития имот, за да респектира жителите на двете села, чиито интерси са грубо погазени...
Между двете села в 1772 г. други двама еничари от Видин владеели голям участък земя с пчелин...
Хюсеин беше от Видин владее в землището на с. Ракитница голям чифлишки имот. В сдружение с други през 1769 г. организира търговски предприятия. Едно от тях имало за предмет продажба на кожи. Очевидно основната дейност на чифлика било животновъдството. Местните жители свързват името на местността Овнарник(И, 4) с угояване на овни за месо.
През XVIII в. в землището на Ракитница имало най-малко четири чифлика. Документите сочат за техни притежатели турски военнослужащи от град Видин. Последните управлявали чифлишките стопанства чрез подставени лица - обикновено турци, които организирали производствената дейност и опазване на чифлиците.

В чифлиците работели рая от околните села или пришълци от по-далечни места.
В резултат на това "съжителство", а може би и поради други причини, в края на XVIII в. село Ракитница е преживяло някаква демографска катастрофа и жител ският му състав намалял до така-ва степен, че заселилите се тук тетевенци, след опожаряването на Тетевен през 1801 г., дават съвсем нов облик на селото. Тетевенска реч в Ракитница се е слушала до 40-те години на XX в. Стари родствени връзки, още от Тетевенско, свързват ракитничани с бойничани. И до наше време още не е избледняла родствената връзка по кумс-тво между Байница и Ракитница. Пазят се още и еднакви фамилни имена и спомен за потекло и роднинство.
В 1861 г. в северната част на Ракитница турците заселват кримски татари, оземлени с отнети от местните жители ниви. Татарите напускат селото по време на Руско-турската война от 1878 г. В тяхната махала идват заселници от околните чифлици с влашки говор. Дълги години след Освобож-дението двете махали водят самостоятелен живот. По-късно ги сближават и обединяват църквата и училището.
Извор с лековита вода — КОДИЦЪ, дебит около 5 л/сек
44° 7' N, 22° 39' E
Население: 538
Надм. височина: 79 m
Пощ. код: 3791
Тел. код: 09312
МПС код: ВН (Вд)
Кметство:
- кмет Ракитница
Илиян Бърсанов