Връв
Общини -
Села Брегово
Неделя, 30 Януари 2011 23:15
Написано от ivailo
с.Връв (Върв)
По- рано се е казвало Кошарище. Имало е 7 къщи и са се занимавали с пчеларство.
През 1923г. – 442 семейства
През 1945г. – 453 семейства
Училището е открито 1889г., а прогимназията 1924г. Църквата е построена 1976г.
Селото е първото българско пристанище по течението на река Дунав. То е и най-северното селище в България.
Реката е най-дълбока в непосредствена близост до българския бряг и корабоплаването, извършвано на фарвартера, е най-близо до българския бряг. Това прави перспективно бъдещо възстановяване на пристанището, на което в миналото са акостирали гръцки търговски кораби, товарили зърнени култури от наличния склад до брега, както и пътнически параходи по линията Връв - Видин.
Селото отстои на 30 км от областния град Видин и на 12 км от общинския център гр. Брегово, като пътищата са от републиканска пътна мрежа и са асфалтирани.
Културни и природни забележителности
В близост до селото (западно) се намира римската историческа местност Дортикум. За съжаление тази древна местност е разкопана до неузнаваемост от иманяри и е само спомен у местните жители от по-старото поколение. Източно от селото се намира друга римска твърдина "Четате", която също не се съхранява и е заличена.
Най-старите сведения за заселване около с. Връв датират от началото на Бронзовата ера, около 3 век пр.н.е. Около 1 век, когато територията на днешна България е била част от Римската империя, в района на с. Връв и гр. Брегово е бил разположен римски легион, защитаващ северозападната граница на империята от набезите на племената на север от р. Дунав. За целта е била построена малка крепост (кастел) и селище (викус), известни като „Дортикум“, и местното тракийско население било романизирано. Дортикум, който изпълнявал функцията и на важен митнически център за хора и стоки, минаващи по Дунава, а впоследствие и център за производство и търговия с керамични съдове, е бил многократно нападан и опустошаван от различни племена - даки, готи, хуни, славяни и авари. Съответно е бил и многократно възстановяван и укрепван от римляните, но със западането на Западната Римска империя, престава да съществува. През VIII — X век се появяват сведения за малко славяно-българско селище. В по-ново време Дортикум се споменава в описанията на граф Луиджи Фердинандо Марсили (1658—1730) от пътуванията му по дунавските древни станции през XVII век. Въпреки че графът скицира и описва подробно мястото, античният кастел не е ситуиран съвсем правилно. Малко след него, френският географ Жан Баптист Д’Анвий (1697—1782) поставя правилно Дортикум при село Връв.
Река Дунав в района на селото предлага отлични условия за риболов.
Редовни събития
Традиционен събор, който се провежда в края на третата седмица на месец юни.
През горещите дни на лятото по средата на река Дунав се появявят островчета и така наречените плитчини.
Известни личности
Милен Радуканов - футболист на ЦСКА и Левски, печели Купата на България като треньор на ЦСКА през 2011 г. Вкарва гол на Ювентус през 1994 при победата на ЦСКА с 3:2
Ангел Катринов - виден музикант, 22 години свири на кларинет в синфоничният оркестър на Българското национално радио
Зорница Еленкова - виден логопед и юрист
Векил Ванов - министър на труда и социалните грижи (1991-1992)
44° 11' 36" N, 22° 44' 11" E
Население: 442
Надм. височина: 42 m
Пощ. код: 3779
Тел. код: 09344
МПС код: ВН (Вд)
Кметство:
- кмет Връв
Софрони Ников
(БСП)