Макреш
Общини -
Села Макреш
Неделя, 30 Януари 2011 23:52
Написано от ivailo
Много водни източници и мочурища и от това идва името Макреш. През 1923г. наброява 300 домакинства. През 1945г. - 420 домакинства – 2066 жители. Училището е открито през 1866г., а прогимназията 1921г. Църквата е построена 1860г. Читалището е основано 1920г.
Обща информация и инфраструктура
Територия - 229 кв.км.
Брой населени места - 7
Брой жители - 2 708
Административен център - с. Макреш
Община Макреш е разположена в северозападната част на България. Граничи с общините Кула, Грамада, Димово, Белоградчик. На запад граничи със Сърбия и Черна гора. Най -близкият ГКПП е Връшка чука. В състава и са включени с.Вълчек, Киряево, Макреш, Подгоре, Раковица, Толовица, Цар Шишманово. Общинският център - с. Макреш отстои на 35 км. от областния център Видин и на 7 км. от ЖП спирка Макреш. По-важна за връзките на общината със столицата и страната е ЖП гара Димово, която се намира на разстояние 12 км. Връзката между населените места в общината се осъществява от четвъртокласна пътна мрежа.
Икономика и бизнес
Основен отрасъл в икономиката на общината е селското стопанство. Географското разположение и климатът предопределят благоприятните условия за развитие на модерно и рентабилно растениевъдство и животновъдство. Обработваемата площ е 115 092 дка., необработваемата - 100 432. Горите заемат 63833 дка. Регистрирани са фирми за производство на хляб, цехове за производство на мебели от дърво и ламинирани плоскости. Съществуват залежи от варовик, използвани за производство на гасена вар. Има и находища на висококачествена глина, които не се експлоатират.
Природни забележителности и паметници на културата
Релефът е разнообразен - равнинен, хълмист и предпланински. Надморската височина варира от 210 до 1100м. В землището на с.Раковица се намира известният Раковишки манастир "Света Троица". Запазена е старата църква към манастира, където през 1850 година е взето решение за въстанието в Северозападна България. На територията на общината функционират 4 читалища с богат библиотечен фонд.
Няма доказани сведения кога е създадено селото. Има сведения че черквата е създадена още преди турското робство. Името на селото произлиза от латинската дума “macro"-голям. Носи се легенда че това име е дадено на селото от италиански изследовател преминал по тези земи. Той харесал селото и отседнал в него. Дал името му — „Макрес“- дълго, голямо село. Името на изследователя все още се издирва. Селото е сменяло три пъти местонахождението си, защото е било тормозено от бирници.
Панаир в селото — 9 септември
СНИМКИ НА МАКРЕШ