Изпрати стари снимки от Видин и областта

Дреновец

Общини - Села Ружинци

През селото минава река Лом.

През селото минава река Лом, а близо до него е и жп мостът над нея. На север има възвишение, покрито с широколистна гора, където е местността Долът и пчелините на дреновчани. Често срещани са дряновите дървета, откъдето идва и името на селото. Оттатък възвишението е река Дунав. На юг, на отсрещната страна на реката, се намират лозята на местните хора. За да ги стигнат, стопаните им минават през бродове, като ползват кокили /които наричат щули/.

Името на Дреновец се появява в турски и австрийски архиви от 18-и век.
Местните родове са дълголетни. Всеки от тях е със свое прозвище, зад което обикновено стои конкретна история отпреди столетия. Знае се например, че родът на Язовците се нарича така, защото техен прадядо преди години убил язовец и от кожата му си направил калпак. И други родове са наименувани на животни - Мечките, Гъските, Трътките. Дундаците пък са наречени така заради пословичната леност на незапомнен по име свой прародител.
Според местното предание, когато по време на робството в селото идва турски бирник, Тодор Язовеца го примамва в местността Долът, където му вижда сметката с кривака си, а събраното от него връща на съселяните си.

При избухването на Балканската война в 1912 година 1 човек от селото е доброволец в Македоно-одринското опълчение.
Колониите от потомци на дреновчанските родове са разпръснати из цялата страна. Най-многобройни са в София, Видин, Монтана и Лом. Има дори и в Пловдив.

Всяка година на 1 май е панаирът на селото. На този ден обикновено на трапезата има агне.
Дреновец има футболен отбор в А Окръжна футболна група - ФК „Дреновец“. В местността Долът, закътан в гората, има живописен манастир.

Язовир "Дреновец" е най-големият язовир в областта. Открит е през лятото на 1969 г. с името „Евгени Михайлов“. Това е единствената жертва на Дреновец от антифашистката съпротива. Язовирът е на запад от Дреновец, на по-високо от селото място. След десетилетия от появата му пластовете под селото са оводнени силно и подпочвената влага избива в основите на къщите.

Известни личности на село Дреновец

 

Мирчо ИлиевДедо Мирчо Илиев е бил кмета на Чорлево. Бил е заможен, но благороден човек. Събирал е  сираци и ги е хранел и обличал и ги пращал на училище. Дедо Мирчо е имал  пререкания с един комунист в селото, който искал да засели цигани в селото. Дядо Мирчо не е бил съгласен.  Разправията била голяма, стигнало се до парламента и в крайна сметка решили  да разрешат на циганите да дойдат. Добре, ама дедо Мирчо като кмет ги е поселил пред неговия си дом, за да може да ги контролира.








Мирчо ИлиевДедо Мирчо Илиев пред гроба на баща Илия си в село Чорлево /Дреновец/, който е бил тежко ранен в Асановската битка /Хасановсаката битка 1850 година при село Хасан махала днешно Динково/  чрез посичане

Хасановското клане и Илия Гечов

Снимки на село Дреновец

43° 41' 35" N, 22° 58' 50" E 
Население: 1 597
Надм. височина: 108 m 
Пощ. код: 3920 
Тел. код: 09323 
МПС код: ВН (Вд)

Кметство:
- кмет Дреновец
Борислав Лозанов

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин