През селото минава река Лом.
През селото минава река Лом, а близо до него е и жп мостът над нея. На север има възвишение, покрито с широколистна гора, където е местността Долът и пчелините на дреновчани. Често срещани са дряновите дървета, откъдето идва и името на селото. Оттатък възвишението е река Дунав. На юг, на отсрещната страна на реката, се намират лозята на местните хора. За да ги стигнат, стопаните им минават през бродове, като ползват кокили /които наричат щули/.
Името на Дреновец се появява в турски и австрийски архиви от 18-и век.
Местните родове са дълголетни. Всеки от тях е със свое прозвище, зад което обикновено стои конкретна история отпреди столетия. Знае се например, че родът на Язовците се нарича така, защото техен прадядо преди години убил язовец и от кожата му си направил калпак. И други родове са наименувани на животни - Мечките, Гъските, Трътките. Дундаците пък са наречени така заради пословичната леност на незапомнен по име свой прародител.
Според местното предание, когато по време на робството в селото идва турски бирник, Тодор Язовеца го примамва в местността Долът, където му вижда сметката с кривака си, а събраното от него връща на съселяните си.
При избухването на Балканската война в 1912 година 1 човек от селото е доброволец в Македоно-одринското опълчение.
Колониите от потомци на дреновчанските родове са разпръснати из цялата страна. Най-многобройни са в София, Видин, Монтана и Лом. Има дори и в Пловдив.
Всяка година на 1 май е панаирът на селото. На този ден обикновено на трапезата има агне.
Дреновец има футболен отбор в А Окръжна футболна група - ФК „Дреновец“. В местността Долът, закътан в гората, има живописен манастир.
Язовир "Дреновец" е най-големият язовир в областта. Открит е през лятото на 1969 г. с името „Евгени Михайлов“. Това е единствената жертва на Дреновец от антифашистката съпротива. Язовирът е на запад от Дреновец, на по-високо от селото място. След десетилетия от появата му пластовете под селото са оводнени силно и подпочвената влага избива в основите на къщите.
Известни личности на село Дреновец
Дедо Мирчо Илиев пред гроба на баща Илия си в село Чорлево /Дреновец/, който е бил тежко ранен в Асановската битка /Хасановсаката битка 1850 година при село Хасан махала днешно Динково/ чрез посичане
Хасановското клане и Илия Гечов
Снимки на село Дреновец
43° 41' 35" N, 22° 58' 50" E
Население: 1 597
Надм. височина: 108 m
Пощ. код: 3920
Тел. код: 09323
МПС код: ВН (Вд)
Кметство:
- кмет Дреновец
Борислав Лозанов
< Предишна | Следваща > |
---|