Изпрати стари снимки от Видин и областта

Бивши хора - ДС термини

История - След освобождението

Старият ВидинГрадът ни има силни духовни корени - да ги покажем, призовава проф.д-р Вили Лилков

Какво означава "бивши хора"? Това е термин, който Държавна сигурност въвежда в края на 40-те и началото на 50-те години. Като такива са определени фабриканти, банкери, индустриалци, офицери, духовници, едри земевладелци. Това са хора, на които не само ще бъде отнето имуществото, но ще бъдат отстранени от активна роля в обществото, тоест те трябва да бъдат духовно унищожени. Когато се запознах с моето досие в Държавна сигурност, аз имам тежко досие за оперативна разработка, видях, че съм определен с произход "бивши хора", което определено ме стресна. Тогава си поставих за цел да проуча що е това бивши хора, какво означава да си жив човек и да си бивш. Проучих доста документи и когато стигнах до архиви за Видин видях как систематично, на моменти рязко, на моменти - по-бавно, един елит, в добрия смисъл на думата, не говоря за някакъв внушителен елит, елит на трудолюбиви хора, спестовни хора, някои от тях, може би са били и със спорни биографии, хора, които са представлявали видинското гражданство, които са поемали тежките проблеми на града: с индустрията, с общината, с отбраната - тези хора са били ликвидирани. Систематично.

Тогава ме впечатли биографията на някои от тях. Биография, прочетена през документите на Държавна сигурност . Това е друга биография. Да започна, например, с тази на Георги Младенов, собственик на видинската порцеланова фабрика. Той е от виден възрожденски род, баща му е бакърджия, неговият брат е може би най-големият български хуманитарист -академик Стефан Младенов.

Втората биография, която силно ме впечатли, е тази на митрополит Неофит - колос в българската православна църква, нареждам го редом с Антим I, Кирил Видински. Митрополит Неофит е незаслужено неизвестен, следен тотално от Държавна сигурност до 95-годишна възраст.

Другата впечатляваща фигура, чиято история е прочетена през Държавна сигурност, е д-р Бърни Бончев. Той е дал толкова много на града, но също е бил обявен за враг, защото синът му, като офицер, избягал от България и бил обявен за невъзвръщенец.

И разбира се, биографията на Никола Жеков, директор на видинската гимназия през 1944 година, доведен син на митрополит Неофит.

Не на последно място - Тома Лозанов, един дарител, чиито жестове, не толкова като материален израз, които той прави към града, нямат аналог. Да дариш нещо, после да го откупиш и отново да го подариш - друг такъв факт няма в историята на видинското добротворство. С пари на Тома Лозанов са построени Епархийското училище, митрополитският храм "Св.Николай", Градската баня. Тоест - неща, които до ден днешен ги има в града ни.

За тези и други бивши хора искам да разкажа в документалната си книга. За това как систематично градът и неговият най-добър елит лека-полека е бил окастрян, отстраняван и духовно осакатяван. За това, което се случва днес във Видин, може би, причината е и там някъде, в онези години. Защото жестокостта на системата тогава в бившата Врачанска област е била в пъти много по-тежка, отколкото във Варна или Пловдив. Северозападна България е понесла много жесток удар - с елита й, който е бил изкоренен до дъно.

Книгата ми за бившите хора е почти готова. Ще направим и филм, сценарият е на Емил Андреев, четец ще е Явор Милушев. филмът ще бъде сниман, естествено, във Видин.

За мен почитта към хората, дали толкова много за родния ми град, е особено важна. Не мога да се стърпя да не се похваля, че наскоро именувах на видни видинлии три улици в София. Едната носи името на адвоката Илия Цанов, първия български обществен защитник - на Ботевите четници, министър на външните работи в правителството на Петко Каравелов, другата -на архитектите Коста Николов, автор на сградата на читалище "Цвят" и на Никола Нешов, работил по градоустройствения план на Видин през 90-те години на по-миналия век. Не зная дали в града има улици на тяхно име. Много е тъжно, ако няма.

Казвал съм и пак ще повторя: "Във Видин трябва да има учебник по Видин". И по него да се учим. Хората, които ще бъдат споменати в него, делата им са в основата на въздигането на града.

Нещо друго. Ако ги няма тези примери и много пари да има, и много работни места -пак ще стигнем до тези катаклизми. Видин има страхотна духовна основа, страхотни духовни корени. Те трябва да бъдат показвани, за да покълват и в нашите деца.
в.Видин Брой 61 (2191) 8-10 септември 2014 г.

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин