Изпрати стари снимки от Видин и областта

Димитър Попов

История - Учители

Димитър Атанасов Попов

Той е роден в Свищов. Първоначалното си образование получава в родния си град, а после от 1868 до 1872 г. учи в Белградската семинария като стипендиант на свищовското читалище. Връща се в родния си град и през учебната 1872/1873 г. учителства там. Към Видин го насочва Димитър Шишманов, баща на бъдещия знаменит професор д-р Иван Шишманов от фамилията на видинските Шишмановци, който като видинлия помагал на Видинското училищно настоятелство да намери добри и подготвени учители за класното училище, които да помогнат в развитието на светското образование.
В архива на Видинската българска община от преди Освобождението е запазено едно писмо до споменатия Димитър Шишманов. На 17 юли 1873 г. Видинското училищно настоятелство в извънредното си заседание взема решение: „да се пише в Свищов до г-н Димитър Емануилов Шишманов и да се упълномощи чрез Ал. Хаджиангелов, за да повика г-н Д. А. Попов и да му предложи до 6000 гроша било за класически, било за основен учител, че не знаем де ще го настаним в класовете или в началното”.
На 24 юли, т. е. след една седмица Димитър Шишманов съобщава на Александър Н. Хаджиангелов във Видин, че е получил телеграмата им и е склонил Д. Попов да отиде във Видин заедно с Б. Ненов от Свищов със същата заплата.
На 30 юли 1873 г. Димитър Попов вече сключва договор с видинското училищно настоятелство. За кратък престой във Видин от два-три месеца Димитър Попов наистина спечелва доверието на Видинските училищни настоятели и те му възлагат „свободно да посещава девическото училище по време на преподаване и, ако забележи нещо нередно, да известява на заседание на настоятелството, т. е. да изпълнява контролни инспекторски функции.
На 13 юни 1874 г. той подновява договора си да учителства още една учебна година, т. е. до 1 август 1875 г. с годишна заплата от 9000 гроша.
През лятната ваканция на 1875 г. той, заедно с Б. Ненов, са упълномощени от Видинското училищно настоятелство да влязат в споразумение с две учителки от Свищов (едната хърватка, а другата българка) за назначаването им във Видин с 5350 гроша първата, а втората с 4000 гроша. През лятото на 1875 г. той е извикан във Видин, за да вземе участие в екзархийския събор.
Той остава учител и през учебната 1875/76 г. и 1876/77. На 1 август 1876 г. пише на училищното настоятелство, че очаква да бъде повикан за започване на учебните занимания.
По време на Руско-турската освободителна война 1877/1878 г. учебните занимания във Видинското класно училище са прекъснати, а след Освобождението, при създаването на Временното руско управление във Видин, Д. Попов е назначен на мястото на сърбина по произход майор Караджич, на поста окръжен началник.
От Видин Димитър Попов е преместен и назначен в София за началник на отдел в Министерството на правосъдието, а по-късно е указ -328 от 5 май 1881 г. Константин Иречек го назначава за изпълняващ длъжността началник на стопанското отделение в Министерството на правосвещението.
За съжаление не разполагаме с повече данни за дейността на този видински възрожденски учител и следосвобожденски строител на нова България.

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин