Изпрати стари снимки от Видин и областта

Пилоти сбъркаха Ракитница с Виена

История - Видински истории

Кметът за по-сигурно арестува пришълците от Белгия

Видинското село Ракитница става най-известното в България преди 70 години, когато там каца заблуден цепелинВидинското село Ракитница става най-известното в България преди 70 години, когато там каца заблуден цепелин. Годината е 1938-а, балонът идва от Белгия, собственост е на кралския авиоклуб, а на борда му летят Йозеф Жак Топар и Алберт Огюст Бегедертонен. Двамата са екипаж от голямото международно състезание по свободно летене за купата „Гордън Бенет„. Трябвало да кацнат във Виена.
Приземяването на цепелина разтърсва задрямалото село и дава храна на спомените и въображението за години напред.
Както си му е редът, кметът пръв се озовава на мястото в току-що засята житна нива. Тъй като не знаел чужди езици и не разбрал какви са тия мъже и защо са дошли в неговото село, той за по-сигурно ги арестувал. После алармирал околийския управител.
От разменените писма, които се пазят във видинския държавен архив, става ясно, че властта сериозно се разтревожила от небесните пришълци. Една седмица по-късно главният секретар на МВР изпраща сърдито писмо до управителя и остро го мъмри, че не го е уведомил веднага за случая.
84-годишният бай Филип Филипов е очевидец на странното летателно събитие. Той е майстор дърводелец, със златни ръце и бистър ум. Преди 30 години лично изработил обзавеждането на българските посолства в Лондон и Москва, ходил да монтира мебелите на място. Та през 1938-а той е 14-годишен. „Едно септемврийско утро вместо към училището всички се юрнахме към падината, където през нощта се беше приземил балонът, разказва за кой ли път бай Филип. Събра се много народ – възрастни и деца – зяпахме, ахкахме, надничахме в кошницата им, пълна с консерви.“
Според документите в архива неканените пътешественици са двама, но бай Филип е сигурен, че са били трима. Те обяснявали нещо на селяните, ръкомахали, но и едните, и другите нищо не разбирали. Най-накрая някой се сетил да повикат от Брегово даскал Илия Попарданов, който знаел няколко езика. Учителят успял да влезе в контакт и с пришълците и тогава станало ясно, че са белгийци и че са бедствали във въздуха, защото вятър разцепил платното и цепелинът им станал неуправляем. Чак когато стигнали България, небето се успокоило и двамата успели да го приземят на равното място край Ракитница. После дошъл автомобил за тях. Мъжете събрали разцепеното платно и го натоварили на камиона. По-късно става ясно, че България официално е разрешила балоните от голямото европейско състезание да летят на нейната територия. Но тогавашният кмет и дори граничните власти, на които белгийците били предадени, не са знаели за това.

Неуспешно повторение 20 години по-късно
70 години по-късно кметът Илиян Барсанов замисля да почетат събитието, като поканят белгийския посланик Филип Беке да им гостува. Иска съселяните му да научат нещо повече за столицата на Европейския съюз, с която една знаменателна случка ги свързва още преди десетилетия.
Балонът дълги години държал будно въображението на местните люде. През 1958 година – двадесет години след приземяването, ентусиасти решават да повторят летенето. Успели да издигнат във въздуха балон, който потеглил с топла газ. Новият цепелин обаче паднал само на няколко километра от Ракитница, близо край село Плакудер. Мераклиите за слава тогава си имали големи разправии с тогавашната власт.

Двама братя управляват Ракитница
На първите свободни избори след 1990 година Ракитница избира син кмет – баткото на сегашния Илиян Барсанов – Лозан. По-малкият кара трети мандат – все СДС го издига. Баткото живее в селото, но за сметка на Испания. Преди 10 години дъщеря му замина да работи там, задомява се и сега праща пари на татко си. В 40 къщи от селото се надяват на чужбински пари. Тези пари ни разглезиха, смята кметът. В селото не може да се намери човек, който да премести мебели от едно на друго място за 10 лв. Братята наричат селото остров на демокрацията. Още през 90-те те успяват да го отделят от Брегово. Барсанов и не търси помощ отвън, намерил си е спонсори и е купил компютри за своята администрация. Сам е направил ремонт на помещенията, сам си осигурява канцеларски материали.
Днес в Ракитница живеят 550 човека. Училищен автобус вози до Брегово 15 деца, имат само детска градина. Младите се квалифицирали като строители и сега всяка сутрин ги взема автобус за Видин. Изкарват добри пари, свикват на градски живот. Владеем най-плодородната земя в района, но имаме едва 10-15 крави, 34 прасета, малко овце и кози, дори кокошките ни се броят на пръсти, възмущава се кметът.
standartnews.com

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин