Изпрати стари снимки от Видин и областта

Жельо Георгиев Попов

История - Въстания

Жельо Георгиев ПоповЖельо Георгиев Попов е роден на 1 август 1859 г. в Шумен. Първоначалното си образование получава в родния си град, а по-късно жаждата му за знания го отвежда в гимназията в Болград, където изучил три класа. През бунтовната 1876 г., желаейки да допринесе за освобождението на поробеното отечество, заедно със съученика и съгражданина си Тодор Георгиев Кюркчиев, 

напускат ученическата скамейка

и заминават за Сърбия, за да постъпят доброволци в сформиращите се там български доброволчески чети.
В сръбското крайдунавско градче Кладово постъпват в четата на своя съгражданин Тодор Велков. Сражават се при селата флорентин, Гъмзово и Ново село. В последния бой на 30 юни силите на четата и на въстаниците са разгромени и голяма част от тях падат убити в местността “Трин брег", югозападно от Ново село, Видинско.
Жельо Георгиев е един от малкото оцелели в този бой, след което под ръководството на военния командир, руският офицер Филипович-Зандриг, се връща в гр. Кладово. Там войските почиват няколко дни, снимат се за вечен спомен. Към тях се присъединяват новодошли доброволци и Филипович отново ги повежда, този път към Зайчар. В този град се присъединяват остатъците от разбитите или разпръснали се първоначални доброволчески чети на войводата Лазар Костов, заедно със самия войвода, четниците на Филип Тотю, на Ильо Марков и други войводи. Така отрядът на Филипович нараства на 

1200-1500 души

Под негова команда се сражава при с. Гърляне, Зайчарско, при което сърбите се оттеглят и напускат Зайчар, където влизат турците.
Със сборния отряд Жельо Георгиев Попов пристига в Делиград и се включва в Руско-българската доброволческа бригада, от чиито редове се уволнява в началото на април 1877 г. при реформирането й в гр. Кладово. Получава паспорт за Румъния и заминава за там. 
На 1 май 1877 г. Жельо Георгиев постъпва в Българското опълчение. Зачислен е в лагера в гр. Плоещ в редовете на

Трета опълченска дружина

на подполковник Павел Калитин, в трета рота. Полученото образование в Болградската гимназия и придобитият боен опит в Сръбско-турската война в четата на Тодор Велков и в Руско-българската доброволческа  бригада са оценени от командването на Българското опълчение и на 10 юли 1877 г. той е произведен в чин унтерофицер. Това става, след като е взел участие в боевете за превземането на с. Уфланли на 4 юли и на гр. Казанлък на 5 юли.
В боя за Стара Загора унтерофицер Жельо Георгиев Попов се оказва на най-застрашения участък, на Чадър могила, когато под 

Самарското знаме

загива дружинният командир, подполковник Калитин, и всички офицери били извадени от строя - убити или ранени. В сведенията за дружината, дадени на другия ден след боя при Стара Загора, унтерофицер Жельо Георгиев е посочен като изчезнал, но на 1 август отново е в списъка на завърналите се в строя.

Жельо Попов е четвъртият отляво надясно на първия ред (седнали).

Според данните от дружинното му свидетелство №392, издадено на 4 септември 1878 г. от лагера при гр. Филипопол (Пловдив), младшият подофицер Жельо Попов се сражавал при 

отбраната на Шипка

от 9 до 12 август 1877 г., участвал е в зимното преминаване на Стара планина, в 

боя при Шипка-Шейново


на 28 декември 1877 г. и в схватките с башибозуците при с. Тича, Котленско, на 16 януари 1876 г. За участието си и в тези боеве е награден със сребърен медал, който му бил връчен на 1 октомври 1880 г.
След Освобождението известно време е държавен служител и градоначалник на Варна и като служител на гражданското ведомство се пенсионира. Съгласно Закона за подобрение положението на поборниците и опълченците, той имал право да получи и 50 декара държавна земя. През юли 1912 г. му били дадени 37 декара в землището на с. Гебедже, Варненско, от блатистата държавна земя и той настоявал да му бъдат додадени още 13 декара. През 1920 г. през дадената му земя е прокопан канал във връзка с борбата с маларията и му били отнети 13-14 декара.
През 1926 г. иска дадената му земя да бъде заменена с поборническа пенсия, като се отказва от гражданската си пенсия. Във Варна живее на ул. "Сборна" 46. Синовете му получават висше образование. 
Активен член е на Варненското Поборническо опълченско дружество. От 1898 г. до края на живота си е негов секретар. Участва като делегат в конгресите на дружеството. През 1923г. е обявен за почетен гражданин на Габрово. Умира в Габрово на 6 ноември 1931 г.
vestnikreklama.bg

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин